promiň

Sunday, 9. January 2005

V amerických filmech si vždycky říkají děti a rodiče: miluji tě. Navštívili jsme dneska naše, Vladimír měl narozeniny, byla řeč o všem možném, taťka řekl, že si s mamkou snad nikdy neřekli děkuji. Pak řekl, že si nikdy neřekli ani promiň. Prostě to doma neříkáme. Bylo by neslušné, možná přímo agresívní to říct. Mamka mu řekla: promiň, že jsem nikdy neřekla promiň.

Na umprumce v Hradišti jsem kdysi odevzdal naší legendární paní profesorce Tvrdoňové slohovku, v níž píšu své mamce, že jí asi nikdy neřeknu, jak ju miluju, protože to prostě nejde – ale nic to nemění na té vlastní skutečnosti. Paní profesorka ten text myslím ani nevyhodila (jestli se nepletu, říkala mi loni, že se o něm občas dokonce zmíní svým žákům), já o tom teď vykládám na internetu, ale mamce jsem to dodnes neřekl.

původní komentáře: 

1 Jana WWW 09.01.2005, 14:09:09

Ano, velice málo stačí k vyjádření našich pocitů. Myslím si, že opomínání je dnes na denním pořádku a je to veliká škoda. A nejhorší zjištění je, že vlastně časem nebude možno ta slůvka nikomu povědět…

2 10.01.2005, 10:09:13

rádo se stalo

3 ka 07.04.2010, 22:24:43

Mě matka říká skoro pořád,jak moc mě miluje a někdy je snad lepší to neříkat.Přijde mi pak,že to nic neznamená.Někdo vyznává činy a druhý chce slyšet slova.Vlastně si říkám co je to milovat?Neumím si představit,kde je ta hranice,kdy miluji a mám ráda,přijde mi to stejné.V jednom článku jste psal,že láska je hnusné slovo.Proč vám to přijde?

4 koko. 08.04.2010, 00:07:18

Opravdu jsem říkal hnusné? Vím jen, že to slovo neumím a nechci vyslovit. Ani psát se mi je moc nechce.

Vůbec nepodceňuju slova, často jsou silnější než věci.
Některé věci jsou ale přesahující, jako zřejmě i ta láska, a slova pak musí dohrávat to, na co samy nestačí.

Jedno z přikázání říká, že se nemá boží jméno používat nadarmo. Není to divné, že vedle krajních příkazů, jako nezabiješ, je tam i zákaz pouhého slova?

Těch přesahujících věcí je spousta, nejraději bych je v hovoru vypípával, aby se vyslovením neznehodnotila: duch, život, tao, láska, krása, pravda, ba i umění.

5 ka 08.04.2010, 21:30:27

To je pravda,ale kdyby jsme se tím měli řídit,museli bychom neustále vypípávat.

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.