mistr Zhu Tiancai v Česku

Wednesday, 22. December 2004

Pamatuju si dobu, druhou polovinu 80. let, kdy o cvičení taiji slyšelo jenom pár jednotlivců: doktorka Růžková, lidi ze Zlatého kopce, Vít Vojta a nevím kdo ještě. Zoufale jsem sháněl i ty úplně nejzákladnější informace. Nikdo nevěděl nic (možná mi teď někdo napíše, že dávno věděl všecko). Cvičení v parku by bylo považováno za úchyláctví nebo podvratnou činnost. Cvičil jsem podle knížky, a protože se mi líbila víc až druhá kniha, kterou jsem sehnal, a která byla o stylu rodiny Chen, orientoval jsem se na něj. Pak v televizi dávali dokumentární film Čínský stínový box, kde jsem to poprvé viděl v pohybu – vypadalo to trošičku jinak, než to moje, ale spíš líp…
Představa, že by se vyskytl někdo, kdo taiji nezná jen z četby nebo z pomalu se šířícího videa, byla nerealistická. Ale snít, že by přijel mistr, který převzal úplnou tradici rodinného stylu, pocházející přímo z místa, kde taiji vzniklo, který patří k absolutní špičce, a doufat, že si přitom udělá čas, aby nás důkladně naučil, co jen budeme chtít a na co budeme mít, by byl trestuhodný úlet.

Mistr Zhu Tiancai přijede v březnu 2005, možná na několik týdnů. Je to právě ta výše popsaná absolutně nepravděpodobná možnost, která se přesto přihazuje v Česku už víc než pět let.

Mistr se narodil v Chenjiagou, vesnici v severní Číně, odkud pochází cvičení taiji. Je tradičně řazen mezi „čtyři tygry“, neboli čtyři výjimečné osobnosti 19. generace. Zbývající tři jsou Chen Xiaowang, Chen Zhenglei a Wang Xian. (Chen Xiaowang, který je z nich po světě rozhodně nejznámější – nakonec byl i v té knížce, ze které jsem se bifloval – se tady taky v minulých letech několikrát promítl na pozvání Víta Vojty. Česko má v tomhle opravdu štěstí.)

Kdybych měl říci, co je na mistru Zhu Tiancaiovi nejtypičtější, asi bych řekl, že přirozenost. Myslím samozřejmě přirozenost cvičení, ale platí to neoddělitelně i o jeho osobnosti. Mistr je „úplně normální“, není postižen „troušením mouder“, pompézností, ani neinklinuje ke zneužívání image gurua, jak to od svých učitelů zažili mnozí adepti bojových umění. Má smysl pro humor, vysokou emocionální inteligenci, je strašně vitální a spontánní, a přitom je to silná osobnost, která svou sílu nepotřebuje manifestovat. Každý chválí svého mistra, ale já věřím, že tohle jsou jeho objektivní charakteristiky.

Přirozenost je v cvičení taiji nejen úplně základní požadavek, ale podle mého názoru je to i nejvyšší meta. Těší mě, že náš mistr cvičí právě takhle. Pokusím se ovládnout a nedám se do popisování, v čem je to lepší než cvičení jiných mistrů…

Napíšu sem brzy o mistrovi ještě další fakta a hlavně datum jeho příjezdu a rozvrh cvičení. Celkem určitě bude učit v Taiji Akademii u Radka Koláře, který mistrovy pobyty v posledních letech domlouvá, vyskytne se asi i u Zhai Hua (to je obojí v Praze) a zatím nevím jestli ještě u někoho. U nás (pokud to nevíte, tak to jsou Veverské Knínice u Brna) (vlastně Brno je u Veverských Knínic) by měl být podle všeho týden od 14. do 20. března. Upřesním to a zjistím, jak jsou přípravy celkově daleko, a dám to do bloku.

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.