jednotka plýtvání

Saturday, 6. March 2010

Strčím do kotle deset polínek a ohřeju tím kubík vody ke koupání nebo v přechodném období vyhřeju celej dům. Zní to idylicky, přiložit pár polínek. Jenže já si pamatuju ten strom, bylo mu dvacet let.

Bacha, jdu hrát na city. Ten strom se tlačil ke slunci, vzpíral se větru, rok co rok se obaloval dalším letokruhem, vůní přivolával opylující hmyz a vděčné lýkožrouty, měl své radosti a starosti…

Takhle tedy opravdu ne! Jenže i když vás nebudu citově vydírat, stejně je fakt, že se mi z půlmetrového polínka stala jednotka plýtvání. Když je někde přetopeno, vidím zcela živě, že právě musely komínem vyhučet dva dvacetileté smrčky – nezáleží, jestli tam přetápí elektrikou nebo plynem. Prostě to už mám v oku.

Problém je v tom, že ta jednotka plýtvání je něco živého. Není to studená platinoiridiová tyčka ve sklepě Francouzké akademie věd, nýbrž normální stromek, který bude kvůli blbému plýtvání utracen. Ale připomínám, že jinak nejsem útlocitnej: stromy, kterými topím, jsem vesměs pokácel já.

Neustále počítám, kolikrát nám polínko přijde do ruky, než skončí v kotli. Minimum je asi šestkrát, běžně desetkrát i víc. V naší rodině se perou dvě doktríny; jedna říká, že když jsme se na tom dřevě tak nadřeli, tak že teď máme právo s klidným srdcem plýtvat. Druhá naopak praví, že nemáme plýtvat právě proto. Sám jsem fundamentalistou druhého přístupu. Plýtvat nemá prostě z principu.

Ze stejného principu se člověk ovšem má naopak pěkně rozšoupnout, když nadejde chvíle. Nehlásám šetření, jenom neplýtvání.

Polínkama poměřuju i politické strany. Svůj hlásek připojím k těm, kteří nemají přetopeno.

původní komentáře: 

1 zuzi 06.03.2010, 12:57:34

Ha! Zdá se, že po téhle předehře bude i něco následovat! :)

2 Feri Macfričkins WWW 06.03.2010, 17:25:49

je to vynikajúca jednotka. ak by som to však chcel aplikovať na moje priestory, tak by to bolo jedno kilo mrtvej váhy dinosaura. tých som síce osobne nepoznal ani nezabil, len problémom je, že už žiaden nežije a preto bude tých kíl asi limitované množstvo. len teraz tie kilá pretaviť do tepla.

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.