nulová tolerance

Saturday, 18. August 2007

Hlásání nulové tolerance zní možná dobře: říkáte tím, že jste ve svém usilování o spravedlnost důslední až do krajnosti. Nulovou toleranci v tomhle smyslu popularizoval na začátku 90. let newyorský starosta Rudolph Giuliani, a skutečně se mu podařilo v následujících deseti letech výrazně snížit zločinnost.

Ale když nulovou toleranci vyhlásí politická strana, pak určitě nepůjde o spravedlnost. Strana se tím pouze přihlásí k bolestně nudné, trapně předvídatelné strategii: cokoli řeknou političtí protivníci, je špatně.

U diskuzního televizního pořadu dneska už předem víte, že strany spolu nebudou pokud možno v ničem souhlasit, že se budou usilovně napadat. A tak místo kvality jejich způsobu řešení problému jste nuceni oceňovat jiné vedlejší faktory: jak jsou politici při svých negativních odpovědích obratní, jak hladce dokázali utřít oponenta, jestli si uchovali suverénní výraz ve tváři a podařilo-li se jim mít poslední slovo.

Člověk by očekával, že strany neznamenají nic víc, než že se ke společným problémům přistupuje z různých stran. Jako občan budete líp rezonovat s tím či oním přístupem; jenže nyní nejde o řešení problému, ale jednoduše o fandění.

Tak jak se fandí Spartě nebo Slávii, zpravidla zcela iracionálně (znáte nějaký rozumný důvod, proč fandit Spartě nebo Slávii?), tak fandíme stranám. Z občanů se stáváme obyčejnými fanoušky, se vší stupiditou této role.

původní komentáře: 

1 aTeo WWW 18.08.2007, 12:29:07

Není žádný rozumný důvod fandit Spartě či Slavii… jedině BANÍK !!! :)

2 honza WWW 19.08.2007, 00:36:45

[1] Jako brňák bych mohl nadnést \"jedině Brno\“, ale nechápu, proč brněnští fandové stále používají \"Zbrojovka – do toho\“, když tento klub nemá (a už ani mít nemůže) se Zbrojovkou nejméně 10 let nic společného… A fotbal mě nějak už nebere…

Politika je ještě větší špína, než fotbal, tak ji nebudu komentovat (bylo by to na dlouho). Ale k volbám stále naivně chodím ve víře, že se něco snad časem zlepší…

3 Roj WWW 20.08.2007, 12:43:02

[2] Pardubicti fanousci dokonce krici obcas \"dynamo\“, prestoze dynama se v pardubicich nevyrabeji snad let 50 :-)

4 Je to to samé, Lucienne WWW 21.08.2007, 18:30:51

jako když před volbami probíhá reklama na politiky a jejich vzorný život místo na program jako takový. Má kolegyně volila Paroubka, protože se jí zdál \"správnej\“. Nevolila ČSSD, volila člověka.

Určitě nebyla jediná.

5 spoon WWW 25.08.2007, 10:33:52

jeste vetsi frustrace je pozorovat ceske politiky v televizi nebo i novinach kdyz clovek zije v zahranici a vidi jak to funguje jinde. Tenhle nas ceskej politickej rybnicek je melkej, teplej a pekne zabahnenej. Je mi trapno a smutno pri predstave ze tohle je nase \'elita\' ktera nas representuje venku.

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.