zelí

zahřívací hladová placka

Tahle zahřívací placka neobyčejně ladí se zasněženou krajinou za oknem. Posledních pár mrznoucích dnů letošní zimy se ještě dá využít k jejímu ukuchtění.

Suroviny nemůžou být levnější: kilo mrkve stojí za 15 Kč, dva sáčky kysaného zelí po 10 Kč, čtvrt až půl kila mouky, pár špetek majoránky a trochu oleje stojí dejme tomu 5 Kč. Dohromady za čtyřicet korun uděláte cca osm placek po 300 gramech, každá za pět Kč. Proto ten název hladová.

neodůvodněné návaly štěstí

Kilo zelí stojí asi šest korun. Dalo by se žít neuvěřitelně levně, jen na zelí. Podle různých zdrojů zelí obsahuje cenné látky, i protinádorové. Přesto jeho pověst je špatná, asociuje nedýchatelnou slovanskou zemljanku. Jednou jsem vezl konspirační kastrólek s dušeným zelím v autobuse – excentričtější situaci snad už nikdy nezažiju. Podobně jako u jiných pachů, musíme předem vědět, že jde o zelí, a pak se nám budou třeba sbíhat sliny. Ale když jsme pachu exponováni bez určení zdroje, odhadneme, že jde o upocené tělo, ponožky nebo něco kazícího se. Domácká vůně zelí je z nejzrádnějších.

Subscribe to zelí