sochaření

životní křivka

Magdaléna Jetelová mě v Mnichově zatáhla na večeři do thajské hospody. Znali jsme se jen trošičku, ale vedle ní máte pocit, že jste spolu v dětství rozbíjeli okna. Bezvadná osoba (a umělkyně), opravdu. Bavili jsme se o milionu věcí a mimo jiné jsme vynalezli křivku života. To jest takový průběh nějaké životní situace, při kterém máme nejsilnější pocit života. Sepsal jsem pro vás, co se s tímto objevem stane, až z něho uděláme velkej byznys. Není to ovšem kompletní, Magda by na křivce určitě vypíchla ještě další momenty.

Nosíme v sobě křivku.

pod modelací

Jsem členem sekty odpůrců krychle. Naše organizace je tak dokonale tajná, že si ani vy nemůžete být jisti, jestli nejste jejími členy.

Mezi výtvarnými umělci se běžně vyskytuje názor, že krychle, nebo její odvar čtverec, vystihují něco podstatného z přírody. Zkuste jim ale říct, ať na krychli resp. čtverec v přírodě ukážou. Nakonec někde možná bude, v krychlových krystalech soli, možná i světové strany mohou tak nějak navozovat představu čtverce, ale to bude tak asi všecko. Krychle je nepřirozená a lidská, to lidi si vymysleli paneláky i čtveraté obrazy a obrazovky.

cena za vyvinutou modelaci

Díval jsem se jeden večer na dokument o Pavlu Brázdovi, hlavně na jeho tvář a hlavu, která má kompaktní tvar pokrytý síťovinou vrásek – v podstatě totéž, co vidíme na jeho obrazech. Tahle symbióza velkého celistvého tvaru a povrchového rýhování (zbrázdění…) není podle mě jen tak.

Subscribe to sochaření