rozhovor

ještě jednou osmdesátá

Marie Konečná píše diplomku na Masarykově univerzitě, ve které porovnává situaci a možnosti mladých umělců, zvlášť těch z AVU. Neznáme se, jen jsem od ní dostal několik otázek k 80. letům, které sem vkládám i se svými odpověďmi. Ne že by pilní čtenáři tohoto bloku neznali moje odpovědi předem, dávám to sem taky pro kontrolu veřejnosti, jestli už příliš nelžu…

krajinomalba

Radek Wohlmuth mi poslal anketu o krajinomalbě. Odpověděl jsem mu obratem, což se stane málokdy, a asi to svědčí o tom, že to je – aspoň pro mě – aktuální téma.

Chalupecký podruhé

Kamila Ženatá (správně by se tedy měla jmenovat Vdaná), moje starší a krásnější spolužačka z akády, čím dál uznávanější umělkyně, zvlášť skvělé recenze měla na svou instalaci 2. patro, která navíc cvičí i taiji rodiny Chen (s Qin Ming Tangem…), mě z neznámého důvodu oslovila, že potřebuje obratem odpovědět na dvě otázky týkající se Chalupeckého. Ten obrat byl pomalý, právě jako to děláme v taiji, ale nakonec i jí jsem cosi poslal.

3x Chalupecký

Letos uplynulo dvacet roků od vynálezu Chalupeckého ceny, od té doby se vyrobilo dvacet laureátů, a tak je čas na různé anketní a kvízové otázky, na které poctivě odpovídám, i když kvůli tomu pak nestačím odpovídat na jiné věci a systematicky si tak buduju image nespolehlivého hňupa. Otázky níže mi položila Lucie Drdová, zřejmě pro katalog.

rozhovor Víta Kouřila a Vojtěcha Pelikána pro Sedmou generaci

V severní Kalifornii jsem potkal dvoumetrového indiána z kmene Kuruků – svalnatý, vlasy černé až do modra, orlí nos i orlí duch, opravdové zosobnění ušlechtilého divocha z našich dětských her, Pierre Bryce byl vedle něho ošklivé káčátko. Říkal mi, že má jakousi organizaci, která se jmenuje Desátá generace. Ten název prý pochází ze starého indiánského zvyku: když se mělo něco plánovat, stařešinové se pokusili uvidět konsekvence toho rozhodnutí po uplynutí deseti generací.

ptal se Micha Giboda

Michal Giboda pořádal veřejné diskuze s různými lidmi v klubu Solnice v Českých Budějovicích, loni z toho začal připravovat i knihu rozhovorů. Ještě nevyšla, dám pak vědět.

Kateřina Farná pro Salón

Kateřina Farná se mnou dělala rozhovor pro Salon, čtvrteční přílohu Práva z 29. dubna 2010. Druhý den už jsem vydání nikde nesehnal, tak text vkládám sem.
Návštěvníky tohoto blogu svými odpověďmi nepřekvapím, ale mně překvapilo, že Kateřina dokázala vůbec něco artikulovaného vytáhnout z nahrávky zmateného několikahodinového proudu mojí řeči.

…a ještě rozhovor pro SCOOL!

SCOOL! je časopis vydávaný na Gymnáziu TGM na Zastávce u Brna, ověnčený oceněními – například před dvěma lety cenou za nejlepší středoškolský časopis – za nímž stojí, stejně jako za mnoha jinými skvělými aktivitami, paní profesorka Eva Kokešová, sama neméně ověnčená, například je učitelem roku 2004, což obdržela pravděpodobně za to, že jako třídní učitelka strpěla ve třídě osm – vlastně devět – let našeho Jeníka…
Studentka/redaktorka Magda mi položila pár otázek.

hluboké otázky

Dostal jsem mail, spíš spam, s šíleně závažnými otázkami, které posílá blogger a hloubavý technik z Plzně všem týpkům, na které našel mail v publikaci Kdo je kdo. A to v dobré víře, že se mu „dostane odezvy, která bude zajímavou hodnotou i pro další lidi naší společnosti“ a že „máte co sdělit a že vaše životní názory nám pomohou se orientovat, kam směřuje naše budoucnost.“ Mailové adresy ovšem ponechal viditelné pro všechny adresáty a tak ten idealista přispěl svou troškou k dalšímu zahlcování nevyžádanou elektronickou poštou.

výzkum Zdeňky Pincové

Zdeňka Pincová (osobně se neznáme) studuje sociologii na fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a píše bakalářskou práci z oboru sociologie umění na téma Pohled na umělecký úspěch očima studentů a pedagogů.
Protože jsem se s ní nemohl potkat, abych odpověděl na pár otázek, poslala mi je mailem. Odpovídám většinou to, co už jsem předtím v jiném slovosledu řekl někde jinde, tak to berte jen jako moje i vaše opakování.

anketa o malbě

Mirka Kafková, která studuje výtvarku na pražském peďáku (neznám ji), rozeslala několika malířům anketu. Je to součást nějakého výzkumu, nerozumím jakého. A když už jsem jí náhle začal odpovídat – ačkoli momentálně nemám ani minutu na takové věci – a stále sem do blogu nejsem s to dát imprese z malování v Mechelenu, ani další zápisky, které mám už dávno z 95% napsané, tak pošlu aspoň toto. Možná se trochu opakuju, ostatně otázky se trochu opakují, tak se předem omlouvám.

rozhovor s Karolínou Jirkalovou pro Art & Antiques

S Karolínou Jirkalovou a Janem Skřivánkem jsem dělal rozhovor už před dvěma lety, ještě než se Jan stal šéfredaktorem Art & Antiques. Seděli jsme na zahradě v altánku, a ti dva mladí lidé mě mimoděk zahanbovali svoji inteligencí, připraveností a nadšením.

další ankety… Dolce Vita

Mezitím se v rychlém sledu objevily další dvě ankety. Jedna je součástí seriálu o umělcích v Dolce Vita, vyšla v únorovém čísle, tady vkládám odpovědi, které ve vydání musely být (ku prospěchu věci) zkrácené a k tomu ještě krátký text Martiny Králové.
Druhou anketu v časopise Reflex budu reflektovat v příštím příspěvku.

anketa Reflexu

V Reflexu č. 10 právě vyšla anketa Osobnost XX v oblasti výtvarného umění.
Vítězem se stal Jiří David, blahopřeju!
Samozřejmě mi i on při odpovídání připadl na mysl (a ještě před ním jsem myslel na Adrienu Šimotovou, Dalibora Chatrného, Katku Šedou – v jejím případě jsem ještě zpozdile posílal dotazy Petru Volfovi, dá li se moje vyjádření doplnit).

rozhovor Radana Wagnera pro REVUE ART

Radan Wagnes se mnou udělal velký rozhovor pro jejich časopis REVUE ART. Vydávají tenhle čtvrtletník už několik roků; jestli ho neznáte, dá se snad získat přes PNS, většinou na něj narážím po galeriích. Rozhovor jsem vložil níže, v časopise je k němu ještě asi deset reprodukcí. A taky moje fotka ze Silvestra, bohužel bez uvedení autorky Ireny Armutidisové.

otázky k diplomce

Tereza Sochorová mi poslala pár otázek, ze kterých jsem se chvilku vrtěl, ale nakonec jsem jí odpověděl alespoň takhle.

školní práce Terezy Kučerové

Tohle je další text, kvůli kterému mi nevyšel čas na tento milý blok. Tereza Kučerová měla dělat cosi pro školu, takhle jsem své odpovědi na její otázky autorizoval.

rozhovor pro týdeník Euro – updated!

Tento týden vyšel po asi dvou měsících v týdeníku Euro rozhovor, který se mnou dělali Karolína Jirkalová a Jan Skřivánek. Takže z připravované výstavy u Chloupka je probíhající výstava aj. Je taky prokrácený, třeba v místech, kde se mě ti dva ptají na české galeristy.
Dodatek: níže jsem vložil neredigovanou, o něco obsažnější verzi rozhovoru (ale bez úvodních a závěrečných textů autorů)

anketa Radana Wagnera

Další text patřící do kokopedie; když mi vyjde chvilka, vložím sem ještě další, které jsem k nějaké příležitosti v nedávné době na úkor tohoto bloku sesmolil. Tenhle vyjde v časopise Revue Art, který vydává art.cz

1) Domníváte se, že má Cena Jindřicha Chalupeckého stále ještě svou prestiž a že jsou každým rokem ocenění mladí autoři (do 35 let) skutečně těmi nejzajímavějšími umělci na české výtvarné scéně?

Myslím, že je to čím dál lepší.

šťastný jim…

Ve Šťastném Jimovi vyšel článek o připravované knížce s Janou Klusákovou. Dostal jsem ho do rukou až teď s asi dvoutýdenním zpožděním. Je to výcuc z otázek, které mi autor Ladislav Langr poslal mailem. Odpovědi na některé jeho otázky jsem vložil níže.

rok s Klusákovou vyšel!

Tak už jsem dostal do ruky tu naši zbrusu novou knížku s Janou Klusákovou! Bál jsem se, že hned najdu nějakou děsnou závadu – ale díky tomu, že se textu i knížce jako takové dostala neobyčejná péče, a to od autorky i od redaktora a grafika, tak získávám pocit, že knížka nakonec vyšla pěkně. Můžu vinit už jen sebe, když tam bude nějaká opravdová pitomost. (To platí i o fotkách Vítka Klusáka..)

rozhovor s D. Ž. Borem pro Tvar

Ještě jsem ho nečetl, nevím, kde se dá Tvar koupit, zkoušel jsem to po trafikách, vůbec ho neznali (ale u Vládi mám autorský výtisk). Proto snad neublížím distribuci Tvaru, když sem rozhovor vlepím. Přitom jsem hned po vyjití dostal čtyři maily a ohlas na kokolia.cz, takže čtenářstvo Tvaru je překvapivě čilé.
Přetiskuju to ve verzi, kterou jsem měl na počítači, možná, že pak ještě došlo k redakčním zásahům, takže se omlouvám za případné chyby a rozdíly.

Subscribe to rozhovor