politika

za biodiverzitu v politice…

Jak už vycítila Zuzi, po předehře o plýtvání následuje další krok, v němž se otevřeně hlásím k podpoře Zelených. Byť jsem zde dříve pochyboval, zda by člověk vůbec měl sdělovat, koho plánuje volit. Nikoho tím zpravidla nepřesvědčí, lidi jinak blízké jenom naštve a svým dílem přispěje k primitivnímu zfanouškovatění (v podstatě totéž co zfanatizování) politiky.

co jsem dělal 17. listopadu

Časopis Sanquist se mě zeptal, jestli nemám k převratu v roce 1989 nějakou vzpomínku na 3880 znaků. V září toho roku jsem odejel do Holandska na festival nezávislých aktivistů Against Current, kam s náma poprvé za hranice vyjela taky skupinka za Jazzovou sekci a pár dalších úleťáků a pravděpodobně též nějaký ideový dozor. Miloš Vojtěchovský zařídil pro naši skupinu E koncert v Melkwegu, nejlepším klubu v Amsterdamu, a udělal mi pěknou výstavu. Pobyt jsem si tam nakonec prodloužil víc než o měsíc.

středový extremizmus

Skupina občanů, hlásících se ke středově extremistické Nijaké straně, prošla včera odpoledne u příležitosti Dne prostřednosti Prahou a krajskými městy. Policie nemusela zasahovat.

Její tiskový mluvčí Josef Novák sdělil, že strana sdružující občany bez názoru hodlá kandidovat do parlamentních voleb. Odhaduje se, že Nijaká strana se těší až čtyřicetiprocentní podpoře a mohla by se stát vedle ODS a ČSSD třetím velkým hráčem na české politické scéně. Skalními příznivci NiS jsou podle Nováka především ti, kdo k volbám nechodí, ale i další voliči bez názoru.

Rath do muzea

Hejtman Rath vystěhoval České muzeum výtvarných umění z jeho prostorů v Husově ulici a místo toho tam umístí propagační středisko Středočeského kraje. Panu řediteli Ivanu Neumannovi dal výpověď.
Stanovisko ČMVU, stanovisko k tiskovému sdělení Středočeského kraje a případná podpora muzea.
Radan Wagner uspořádal anketu pro Revue Art na toto tristní téma, poslal jsem mu odpovědi:

veřejné měnění

Přemýšleli jste taky jako já, jak vlastně agentury na průzkum veřejného mínění vyhmátnou vzorek obyvatelstva? Jednou se ukáže, že nám imponuje arogance politických vůdců a že zabíráme na image a na populistické fráze, jindy zas, že korupci považujeme za problém, ale stejně jsme někdy dali nebo přijali. Případně jaký máme názor na něco, k čemu nemáme podklady. S výsledky hlasu lidu se málokdy identifikuju, proto mi vrtá hlavou, odkud se vlastně ti respondenti berou.

Mě se nikdy nikdo nezeptal. Až předvčerejškem!

nulová tolerance

Hlásání nulové tolerance zní možná dobře: říkáte tím, že jste ve svém usilování o spravedlnost důslední až do krajnosti. Nulovou toleranci v tomhle smyslu popularizoval na začátku 90. let newyorský starosta Rudolph Giuliani, a skutečně se mu podařilo v následujících deseti letech výrazně snížit zločinnost.

Ale když nulovou toleranci vyhlásí politická strana, pak určitě nepůjde o spravedlnost. Strana se tím pouze přihlásí k bolestně nudné, trapně předvídatelné strategii: cokoli řeknou političtí protivníci, je špatně.

nadvláda pinglů

Občas se ještě zanadává na perzonál českých hospod, ale čas milosrdně přikrývá vzpomínku, že to bývalo daleko horší.

krychle

Tvary mají tu vlastnost, že v nich lze současně uvidět různé jiné tvary. Třeba i vzájemně úplně opačné tvary, jako ve školním příkladu Neckerovy krychle, kdy necháme přeskakovat mezi pohledem svrchu nebo zespodu, případně ji uvidíme plošnou jako šestiúhelník, anebo ještě úplně jinak, tvarů je v každém tvaru přesně tolik, kolik chceme. Příklad viz třeba http://mathworld.wolfram.com/NeckerCube.html

Jana Hybášková o Blízkém východě

Jana Hybášková, naše poslankyně v Evropském parlamentu, rozeslala mail, ve kterém v bodech popisuje svůj názor na situaci v Libanonu.
Mám ji rád, věřím jí. Mám tendenci její názory přebírat, což by mi normálně na sobě vadilo, ale s ní mě to těší, protože je neuvěřitelně kompetentní, pracovitá, jasně uvažující – a přitom „srdcařka“, jak říkají trenéři. Kéž by se takových týpků vyskytovalo v naší politice víc. Doufám, že jednou bude prezidentkou Česka.

fundamentalistický pluralizmus

Pluralizmus, pokud jej vnímáme jako protiklad fundamentalizmu, má v základě dvě možnosti, jak vnímat sám sebe: pluralisticky nebo fundamentalisticky.

Pluralistický pluralizmus bere i samu ideu pluralizmu jako jednu z možností. Zavazuje se tím, že bude tolerovat i netolerantní přístupy. Nelze za něj dost dobře bojovat.

politika

V tomto blogu zatím vůbec nemluvím o politice. Je mi odporná, pletu se v ní, nemám podklady pro názor. V žádné jiné oblasti není tak zaručené, že za pár let budete zpětně vypadat jako blb. Někdy to stihnete i okamžitě, jako já včera, když jsme se s Katkou Kačerovskou a Vítkem Janečkem do čtyř bavili o Iráku…

Subscribe to politika