Josef Chloupek

dodatek k „tiskové zprávě"

Ještě se k výstavě v Brně vrátím, tady jen přikládám text, který jsem tam nechal na stole.

Můj profesor Smetana nám vyprávěl, jak si francouzký gestický malíř Georges Mathieu připravil obrovské plátno (snad to bylo pro Májový salón v polovině padesátých let). Odehrávalo se to na veřejnosti, akce byla filmována – a Mathieu pak to plátno během asi dvaceti minut zkazil.

Tedy, aby to bylo jasné – neměl to zkazit, měl jistě záměr ze sebe i z prostředí dostat maximum energie a udělat nádherný obraz.

výstava prodloužena, derniéra posunuta na 25.1.

Oznamuju těm, kteří by se dostali na derniéru 18. ledna, že ji přesouvám o týden na čtvrtek 25. ledna.

Je to trapné, ale od úterka ležím s horečkou, hnusně chrchlám, vzorně se potím a mám zajímavé sny. Přivezli jsme pár menších pláten z galerie, že budu malovat doma, ale ještě jsem na ně nesáhl.

Vidím to černě – takže máme čekat černé období? Nebo možná bledé.

pauza na pocení

No nevím, přijel jsem z Prahy co nejdřív, jak to bylo možné, v úterý před dvěma dny, protože musím (nemusím, ale chci) malovat v galerii. Nikdo moc nevěří, že namaluju všecko – ani já to nemám nalinkované – může se stát, že jeden obraz mi najednou sežere všechen čas, který mám na ostatní – ale v zásadě jsem klidnej.

tisková zpráva

Z konverzace s návštěvníky výstavy mi krystalizují věty k výstavě, které dohromady mohou dát cosi jako tiskovou zprávu. Ne, že by měly něco vysvětlit, ale snad můžou aspoň cosi osvětlit.
Co se opakuje nejčastěji:

Kde je ten Bůh?

Předpokládám, že si ho každý přinese s sebou.

mezistav

Změnil jsem plány – původně jsem myslel, že budu malovat jen během zavíracích hodin galerie. Ale je málo času, a taky jsem se trochu rozmaloval, pročež pokračuju i během provozu.

To je trochu pitomé, protože jsem naladěný na malování, a vůbec ne na performování. Za ty roky mám už celkem nacvičené, jak na sebe při malování zapomenout, ale tady stačí, aby se mi pohled zkřížil s návštěvníkovým, a už se jeho očima vidím jak na dlani.

výstava předobrazů

Nejlepší výmluvou, aby člověk nemusel něco dělat, je nutnost dělat něco jiného. A abyste nemuseli dělat to něco jiného, začnete dělat něco ještě úplně jiného. Atd. Takhle jsem udělal skoro všecko, co jsem kdy udělal.

zítřejší vernisáž

Bůh je název mé výstavy u Josefa Chloupka, která se otvírá zítra v Brně mezi třetí až šestou hodinou.

Vladimírku, tohle bude tvůj stromeček!

Vybrečel jsem si, že ta jablůňka zasazená na dvoře bude moje. Chvíli předtím jsem ovšem v brekotu prohrál závod se svou sestrou, čí bude ten nádherně červenohnědý kmínek broskvoně – onu kouzelnou barvu vidím před očima stále stejně svěží.

výstava u Josefa Chloupka aj.

Zase jsem sem nedal nějakou dobu nic, ačkoli si pořád skládám nějaké výkřiky určené tomuto bloku. Ale pak je sem nedám, asi se začínám moc hlídat!

Mezitím se udála spousta věcí, z nichž si vybavím hlavně to, že naši mladí měli svatbu v kostele, probíhalo to u Jakuba v Brně, bylo tam pěkné světlo.

blansko

Před třemi lety jsem měl výstavu v Blansku, níže vlepím text, který jsem měl k té výstavě (protože na něj potřebuju udělat odkaz a nechce se mi ho dávat na moje stránky)

Subscribe to Josef Chloupek