algoritmus

blbě blbě

Herec má zahrát roli špatného herce. Bohužel ji zahraje špatně.

Překladatel překládá špatný text, avšak přeloží jej špatně.

Malíř chce namalovat špatný obraz. Ale obraz je špatně špatný.

Za mého mládí se říkalo, že všechno už bylo namalováno. Když tu frázi posléze vypustil i můj profesor Jan Smetana, dovolil jsem si oponovat. Možnosti vypadají vyčerpány, ale ještě jsou tady chyby, nemožnosti, ty mají výrazovou sílu a čekají na namalování. Nemyslím, že jsem na něj s tím udělal dojem. Dodnes si to kompenzuju, například právě teď.

životní křivka

Magdaléna Jetelová mě v Mnichově zatáhla na večeři do thajské hospody. Znali jsme se jen trošičku, ale vedle ní máte pocit, že jste spolu v dětství rozbíjeli okna. Bezvadná osoba (a umělkyně), opravdu. Bavili jsme se o milionu věcí a mimo jiné jsme vynalezli křivku života. To jest takový průběh nějaké životní situace, při kterém máme nejsilnější pocit života. Sepsal jsem pro vás, co se s tímto objevem stane, až z něho uděláme velkej byznys. Není to ovšem kompletní, Magda by na křivce určitě vypíchla ještě další momenty.

Nosíme v sobě křivku.

jednoduchá hra

Pro kolokvium v Kroměříži píšu „přednášku“. Dávám ji sem, i když na ní budu ještě měnit. Dejte mi když tak vědět, co tam chybí nebo je špatně, ď.

Představme si hru.

Má jediné pravidlo: musíme ji hrát.

Na první pohled se zdá, že to znamená až příliš volnosti v pravidlech, aby to vůbec byla hra.

Na druhou stranu to vypadá, že hra je nádherně volná, v ničem nás neomezuje, může ji hrát kdokoli, kdo se o ní doví.

Je to lidová, nebo, chcete-li, demokratická hra.

Možná tuto hru však hrají i ti, kdo se o ní v životě nedoslechli.

nenávidím umění

Před devíti měsíci jsem začal psát článek pro Koneckonců, což je, pokud to nevíte, slušný (to zní jak nadávka) kulturní časopis proti vší pravděpodobnosti vycházející už několikátý rok. Ale text jsem ustavičně překopával, nedávno jsem torzo poslal do redakce Ladislavu Vencálkovi jen abych mu doložil, že si nevymýšlím, když říkám, že něco pořád píšu. A právě teď jsem usoudil, že na dopsání nebudu mít delší dobu zaručeně čas, tak to raději plácnu sem, než téma dokonale vyčpí.

Subscribe to algoritmus