zkažený život

Saturday, 28. June 2008

Byli jsme s E v roce 1990 někde na jihu Francie a ujel mi ve městě autobus, musel jsem jít pěšky. To bylo mrzuté, ale nějaké zdržení nemohlo nic změnit na tehdy vytouženém a neuvěřitelném faktu, že jsem v cizině.

Občas používám tenhle příklad, že když jste na světě, jako byste byli v cizině, nemůžete už nic zkazit. Mrzutosti se přihodí, ale život nemůžete pokazit.

Zaručený způsob, prakticky bez námahy, jak zařídit, aby se život nedal pokazit, je ovšem dostat se na dno. Naštěstí prakticky stejný efekt dosáhnete i „softwarově": sníženým očekáváním. Nemyslím tím pesimizmus – že bychom měli preventivně očekávat špatné věci – ale pokud možno neočekávat vůbec.

Bezpečný může být též princip svědka. Ať se děje cokoli, je to pro vás materiál ke svědčení. Zatímco bojovník čelí velmi naléhavé pravděpodobnosti, že prohraje, svědka automaticky naplňuje prostý fakt, že je u toho – nakonec je jedno, u čeho. Musí však unést, když bude občas jediný, kdo se o svědectví dozví.

Nebo: rozbijete hračku, ale fakticky ji nepokazíte, bude-li pro vás na hraní neméně zajímavá i ve stavu nacimprcampr. Věci jsou pak zajímavé třeba i tím, že jsou o něco méně zajímavé. Nemůžete si otrávit život, protože i otrávený život je strhující.

Nemůže se nic pokazit ani v případě, kdy v pravou chvíli spouštíme pravé jednání, vedeme pravou řeč aj. To jestli se nepletu doporučuje Buddha. Je to ukrutně obtížné. Ale nic není jednoduššího. Nemusí nás brzdit jednostrannost, kterou implikuje slovo pravý: pravé jednání je právě to, které je potřeba – klidně jím může být, když na to přijde, i levé, ne-pravé. Nemůžete se pak ani špatně rozhodnout, protože na rozhodování nedojde, jste pouze na příjmu.

Podobně funguje láska. Stydím se použít tohle zneužívané, vlastně docela odporné slovo, a tak pouze dodám, že bych lásku v tomhle smyslu už skoro ani nepovažoval za emoci. Spíš něco jako bytí s.

Co však rozhodně nepomůže, je například:

dobrý úmysl
pojištění
lhostejnost
bohorovnost
kazisvětství
vzor
aj.

To asi vysvětluje, proč tolik lidí dokáže mít naprosto zkažený život.

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.