zabte je

Saturday, 26. January 2008

Pamatuji si z šedesátých let, že se v povídkách a románech začal objevovat prs. Nebylo to ňadro – ňadro patřilo předchozím desetiletím. Klasiky bylo obyčejně popisováno jako těžké, v selském stylu, vymalované od Švabinského. Zato prs byl zásadně existencialisticky bílý a pevný. Jeho hlavní činnost spočívala ve vyklouznutí ze županu, což potvrdí všichni čtenáři edice Magnet nakladatelství Naše vojsko. Prsy přinášela však i četba tehdy kvalitních sešitů Světové literatury, jen jste se místo peripetií nějakého poručíka museli prokousat stránkami uměleckého vnitřního dialogu.

Jako puberťáka mě přirozeně nejvíc zajímal čirý fakt této části ženského těla. Ale musím dodat, že i samotné slovo fascinovalo. Snad že bylo nápadně umělé, vykalkulované. Od té doby si podobných vymyšlených slov všímám, i když již nebývají doprovázena tak slastnými odhaleními.

Slibně v tomto smyslu by mohl znít dnes běžný mediální obrat, že se někdo někomu postavil. S blížící se volbou presidenta média kladla naléhavou otázku, kdo se postaví Václavu Klausovi. Člověk si chtě nechtě musel promítnout splihlé protikandidáty, jak se zdráhavě dostávají z ochablého stavu, dokud nedosáhnou úplné elevace tváří tvář stávající hlavě státu. Vidím to úplně živě a uznávám, že to je zpráva na titulní stránku.

Slyšeli jste někdy ve filmu říct zabij ho? Ačkoli se ve filmech pořád jenom zabíjí, vždycky záporňák štěkne: zab ho! Kdo by čekal archaickou vazbu uprostřed akčního hrubiánství! Za pár roků, co to sleduju, ani jedno zabij ho.

Kluci – ale i holky – v každé epizodě seriálu či v každém rodinném filmu nejméně jedenkrát vydechnou v úžasu: páni! Za sebe můžu odpovědně prohlásit, že jsem v životě neslyšel žádného kluka ani holku říct páni – i když očekávám, že se s tím musí každou chvíli roztrhnout pytel. Nebo jde o bohemismus, případně pragismus? V Praze jsem sice páni nezaslechl – pokud vy ano, dejte vědět – ale možná jsem jenom nahluchlý Moravák.

Brzo se bude všude říkat „sluší“, uvidíte. Jako třeba, že rozpočtu sluší zvýšené výdaje na školství. Sice jsem to předvídal už před pár roky a pořád to nedosahuje onoho pokrytí, které jsem čekal, ale do roka si na mě vzpomeňte! I když, jako správná podprahovka, by ta fráze měla vaší pozornosti z principu uniknout! Podprahovky vlezou do hlavy a v tu ránu přísaháte, že tam byly vždycky. Páni! Postavíte se šéfovi nebo kdekomu, ale podprahovkám se nepostavíte.

původní komentáře: 
1 jk 26.01.2008, 16:03:40

Páni, sluší se postavit prsu?

2 Doporučení Marketa Bankova WWW 12.02.2008, 21:24:27

Ahoj Vladimíre, to by se Ti možná líbila kniha Vladimíra Justa Slovník floskulí. Jsou to dva díly \"encyklopedie slovního smogu\“. Takové spíš fejetony, vtipně napsané o nejčastějších slovech, která jsou v médiích používána za účelem kamufláže nebo předstírání obsahu tam, kde není.

Zdravím Tě! MB

3 ahoj Markéto, rád tě vidím! koko. WWW 13.02.2008, 16:26:09

znám to! – teda jen první díl, mám ho i doma, druhý jsem jen prolistoval, musím ho pořídit – je to skoro vyčerpávající seznam

- zvláštní, že zrovna tahle odrůda balastních, průkazně vadných slov má zcela nepřiměřenou moc – možná větší, než mají \"pravda a láska\“

jeden z ranných příspěvků v tomhle blogu http://www.kokolia.eu…28_item.php se tím zabýval, a tak jsem pak jen přivítal, že se toho Just ujal tak systematicky a inteligentně

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.