vykopávka

Sunday, 2. November 2008

Doznal jsem se tady už, že jsem se dvacet let nebo kolik nečesal. Ale asi stejně roků mi trvalo, než jsem si poprvé skutečně poslechl první desku E.

Ten okamžik nastal dneska. Pavel Klusák mě před měsícem upozornil na tenhle blog, odsud jsem si stáhl empétrojky, a před chvílí jsem si eLPíčko poslal do iPhonu. Na hudbu ho prakticky nepoužívám, a tak jsem žasnul i nad prostým faktem, že to vůbec hraje.

Poslouchat se mi nahrávku nikdy nechtělo. Pamatuju si ze studia u Ládi Holka, že jsem zaregistroval vmixované potlesky pozdě a už se nedaly odmáznout – ubírají tomu energii a jen matou posluchače ohledně tehdejší typické reakce publika na naše songy. Tou bylo třeba i ticho. Taky jsem nikdy neměl gramofon. Úryvky jsem ovšem znal, například v San Francisku si kdosi dal Ať jsi nebo nejsi mluvím s tebou jako hudbu na answering machine, takže jsem to slyšel pokaždé, když jsem se nedovolal (o tom, co text česky znamená, neměl ten anglický mluvčí samozřejmě potuchu). Při instalaci výstavy Prsa v Mánesu přesně před deseti lety si Jiří Korotvička dotáhl do výstavní síně přístroj a pouštěl to pořád dokola – tehdy jsem si jakýsi obrázek o desce mohl udělat, ale nedá se říct, že bych ji poslouchal. Spíš jsem se permanentně styděl a jen mě to rozčilovalo.

Mimochodem, Jiří Korotvička se ztratil, nikdo neví, co s ním je, jestli vůbec žije – žil dost divoce, tak si lze představit cokoli. Ani Vlasta Čiháková-Noshiro, která byla jeho poslední šéfkou, neví, kde je mu konec. Kdyby náhodou někdo věděl, prosím dejte zprávu.

Kromě těch pitomých potlesků, pár přeskoků jehly a dvakrát zapomenutého textu jsem se ale při poslechu ve studu nekoupal; udivilo mě jak kluci dobře hrají a chvílema mi jezdil Mrázek po zádech. Nelíbí se mi ovšem zpěv, má takové brněnské zlozvyky, ale můžu říct, že jsem občas na své nekonečné výhrady taky zapomněl. Jenomže jsem stejně pořád zpíval s – vpravit se do toho, jak to zní člověku poprvé, se mi stejně nepodaří.

původní komentáře: 

1 Zcela OT aida 31.12.2008, 01:00:47

přeju vše nejlepší do nového roku.

2 Tomáš 31.12.2008, 15:05:19

dobra hudba

3 Klasika -mk WWW 09.01.2009, 22:02:24

Tu desku mám od těch dob a je v ní to neúprosné a zaprášené Brno pochodujících davů šedých, ztracených…

4 o Jurovi Korotvičkovi 22.01.2009, 17:53:53

Jura Korotvička, bývalý šéf Galerie mladých a galerista výstavnà síně Mánes žije střà davě v Praze a v Brně a moc se mu stýská po galerijnà práci, kterou podle mého uměl jako málo lidà a dělal s citem.

5 dobrá zpráva koko. 22.01.2009, 21:13:34

sláva, výše přišla dobrá zpráva, i když diakritika na ní dokázala divy:

Jura Korotvicka zije stridave v Praze a v Brne. Po praci galeristy se mu styska, umel ji a delal s citem.

6 E antonín 28.05.2010, 11:40:03

mi tehdá přišlo genijální…ÚAN, aˇjsi nebo…, dokonce jsem šel na petynku na koncert (!)jsem extremně línej (!)až dám dohromady gramec zase si to pusťym – mám LP

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.