veřejné měnění

Saturday, 18. August 2007

Přemýšleli jste taky jako já, jak vlastně agentury na průzkum veřejného mínění vyhmátnou vzorek obyvatelstva? Jednou se ukáže, že nám imponuje arogance politických vůdců a že zabíráme na image a na populistické fráze, jindy zas, že korupci považujeme za problém, ale stejně jsme někdy dali nebo přijali. Případně jaký máme názor na něco, k čemu nemáme podklady. S výsledky hlasu lidu se málokdy identifikuju, proto mi vrtá hlavou, odkud se vlastně ti respondenti berou.

Mě se nikdy nikdo nezeptal. Až předvčerejškem!

Znělo to napřed jako pozvání na chladný sex po telefonu. Nadosobní korektní tón mladého muže ve sluchátku pevné linky dával tušit, že půjde o nabídku nějakého zajímavého produktu. Místo toho se mě začal vyptávat na politiku. Ani na tomhle blogu se k politice moc nevyjadřuju, je to můj malý příspěvek v boji proti medializaci politiky. Ale když se mě zeptal, co si myslím o Topolánkově vládnutí, co o Paroubkovi, o Bursíkovi, zalila mě hřejivá vlna a popravdě jsem neznámému vyslepičil všechno, co mě trápí.

Jedna věc byla malinko zvláštní: uprostřed dotazů na budoucnost lidstva a Česka, co bych Čechům vytknul (krátkozraká sebestřednost, nejsme připravení na Velký průser), se mě náhle zeptal, kolikrát týdně konzumuji konzervovaná zeleninová jídla. Konzervu jsem nejedl víc než dvacet let, trochu mě tím zaskočil. Vzápětí přešel zpátky k typickým statistickým dotazům, jaké mám vzdělání, kolik nás bydlí doma a k dalším intimnostem, čímž mě uklidnil – ale za chvilku zas! Zajímalo ho, jestli si pochutnávám na cukrovinkách, na mléčných produktech, kolik vypiju vína.

Celou dobu jsem přemýšlel, nejde-li náhodou o umělecký projekt: od doby, co z televizního pořadu Artóza volali Jiřímu Davidovi, že by měli zájem o nákup jeho díla (oschlý krajíc s máslem, do něhož byl načrtnut svatý obrázek), se mám na pozoru. Moje reakce by bezpochyby byla neméně trapná jako jeho.

Je to chytré: zavoláte někomu, jehož číslo a adresu víte z telefonního seznamu, zeptáte se na něco, s čím dotyčný jinak chodívá do suché vrby a on vám pak z vděčnosti sdělí téměř cokoli. Na základě informací ho pak můžete cíleně oslovovat reklamními nabídkami nebo mu prostě vykradete byt, podle toho, jaké je zaměření vaší společnosti. Pokud děláte do politiky (podle vzoru: kočka dělá do řezanky), tak budete třeba mapovat voliče a ty neloajální umístíte do zvláštních míst – jen co k tomu získáte moc.

Bránit se lze třeba lhaním. Můžete to pojmout jako uměleckou performanci ze své strany. Vykecat se ze svých frustrací a přitom za sebou zametat stopy. Ale pak se nikdo nesmí divit, když se s výzkumy veřejného mínění nemůže ztotožnit.

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.