strašný ztráty

Wednesday, 20. May 2009

A taky mi ty články tady nějak lajvstajlovatějí! Není divu, protože jsem se do žánru právě namočil, když jsem se s bývalým ministrem školství Ondřejem Liškou vyskytl v livestylových Krásných ztrátách Michaela Prokopa.

Ještě bude repríza v ČT v neděli nad ránem, ale pořad je samozřejmě ke zkouknutí taky na internetu. Sám jsem si ho bedlivě prohlídl, hledal jsem na něm poučení. Vůbec jsem netušil, co například dělám s očima – žil jsem v přesvědčení, že dodržuju taiji zásadu, že když se chci podívat do strany, otáčím se s celým aparátem, ne že rotuju jenom očníma bulvama. Anebo se při vstupu točím na obrtlíku a rukama provádím náznak yun qi, jedné z forem sestavy, které se lidově říká mraky. Jenže zrovna v tomhle záběru to fejkuju, což je dost ostudné, opravdu jedna ze strašných ztrát – byť neumím posoudit, jak moc diváci ten fejk rozpoznají. Myslím, že to musí vidět každej.

Natáčení bylo zrádně relaxované. Překvapilo mě, že se tam opravdu nalívá jako v baru, a že moderátor vytvoří celkem normální atmosféru, takže zapomenete na těch asi šest kamer a chumel televizáčků. Jenže právě uvolněnost pro mě znamená průšvih: když na mě totiž přímo civí čočky, dovedu se obvykle vybudit do souvislé řeči, které normálně nejsem schopen. Avšak tady kamery byly skryté a tak jsem nezávazně žvatlal, přeřekával se, vytvářel parazitní zvuky. To dobře zná Jana Klusáková, která mi kdysi po našem prvním rozhovoru věnovala igelitku plnou kousků pásky se všemi vystříhanými mmm, aaa, eee, hm, ehm apod. Ve střižně se na mě museli nadřít.

Jinak jsem tam obávám se neřekl nic, co by pro čtenáře tohoto bloku bylo něčím vysloveně novým, takže kdo to neviděl, o tolik nepřišel. Jedině že jsem pochválil Ondřeje Lišku, což jsem si mohl dovolit ovšem jen proto, že právě mým ministrem přestal být.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096002521-krasny-ztraty/209562250500...

původní komentáře: 

1 spoon WWW 21.05.2009, 01:00:12

mozna by neskodil pro zmenu nejaky clanek o politicke scene v CR (pro amatery) :)

2 Liška WWW 25.05.2009, 15:46:49

KOusek toho pořadu jsem viděla. Ale nic si z toho nepamatuju. Takže to nebylo nijak strašný :-))

3 Luboš 04.06.2009, 09:47:55

Docela by mě zajímalo, co to znamená fejkovat nějakou formu taiji:-)

4 koko. WWW 04.06.2009, 19:12:41

V taiji je to hlavní učební metoda: člověk začne tím, že napodobuje (fejkuje) pohyby, a pokud napodobuje přesně, pohyby si po čase najdou vnitřní hybadlo – asi jako normálně motor u auta pohání kola, ale motor se dá naopak nahodit tím, že roztlačíme podvozek.

Ale i když si člověk po pár letech cvičení v sobě ten motor objeví (takže může přestat tlačit), stejně se hned nepodaří, aby všechny pohyby vycházely z toho nově objeveného zdroje. Pak se cvičí hybridně, míchá se normální a taiji pohyb, což někomu vydrží už navždycky, protože dostáhnout, aby převody z toho motorku dosáhly až do prstů je trochu piplačka; snadnější, a dokonce pěknější je, když se to předstírá.
Zmiňuju se o tom lehce v http://kokolia.eu/blog/blog/node/143/

O ten motorek se člověk nemusí skoro starat, je potřeba jen trochu stálé pozornosti na pozadí. Když chci někomu ukázat rozdíl mezi \"normálním\“ a taiji pohybem (věřím, že ten je právě tím normálním), mívám problém napodobit (fejkovat :o)) ten normální.

Jenže tady se mi to podařilo a ani jsem to nechtěl. Proto to považuju za takovou hrůzu, neměl bych se tím na veřejnosti moc chlubit. Omluvou mi není ani stres při natáčení, vždyť to cvičíme právě pro okamžiky maximálního stresu.

5 Luboš 08.06.2009, 12:21:13

Děkuju za odpověď, fascinuje mě, jak dokážeš slovy vyjádřit věci téměř nevyjádřitelné.

6 otaceni hlavy pri pohledu do strany rosa7 04.12.2010, 13:23:16

Můžete mi, prosím, vysvětlit, proč je důležité se při dívání do strany točit celým tělem ne jenom hlavou?
Hlava zůstane při točení na ose,nebo ne? Nebo pohyb hlavy do strany narušuje prostorové vnímání?

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.