předvolební schůze

Wednesday, 9. November 2005

Na blížící se pondělí 14. listopadu bych do Kokoliova bloku měl mít pro každý případ připravená dvě prohlášení.

1. Děkuji senátorům za důvěru, rozhodli jste se dobře! – v příštích třech letech se mou prioritou stane akademie, věnuji jí svůj čas a energii – malovat budu tím pádem jen ve zbytkových mezičasech a meziprostorech – ale škole to dlužím, rád se kvůli ní pokusím překonat – a začínám okamžitě dávat dohromady tým a časový plán.

Anebo, když nedostanu dost hlasů:

2. Děkuji senátorům za jejich volbu. A hned od této chvíle začínám zpětné přeprogramování, mažu z hlavy všechna ekonomická, legislativní a bůhvíjaká data, které jsem si do ní během posledních tří let kvůli škole nalil, vracím se do své původní pozice normálního člověka, který má na práci barvy a prostory mezi nimi, ale pořádně ani neví, kde je sever, ani jak se kupují boty. Přeostřuju svůj pohled na školu, pro který jsem teď pár let používal kombinaci dalekohledu s mikroskopem, a zvýrazním si měřítko 1:1 – takže škola pro mě bude opět znamenat hlavně můj ateliér.

V pondělí se mi opravdu zásadně promění budoucnost, a to i když nebudu zvolen. V případě nezvolení si totiž s úlevou vygumuju svoje „úřední osvícení“, kterého se mi v minulých letech dostalo, a vyměním ho za normální radosti, jako je například četba, návštěva kulturní akce nebo jiná ušlechtilá aktivita. Když mě senátoři nezvolí, bude to pro mě rozhodující doklad, že škola je skvělá a moje snahy o vyladění nepotřebuje. Nebudu za tři roky znovu kandidovat; aspoň to předpokládám, právě proto, že se mezitím přeorientuju na jiné věci a ztratím přehled, který dneska mám.

No, a když mě kolegové zvolí, tak to bude doklad, že AVU je skvělá škola… Ale hlavně, že může být ještě lepší. Klíčový důvod, proč Sopkovi kazím klidné pokračování v rektorství, je ten, že škola teď může (podle mě musí) provést dvě zásadní věci, které ji nastaví na dlouho dopředu, a já vím, které věci to jsou (zjednodušeně řečeno, informační systém a komunikace k veřejnosti), a jak je provést. Když by totiž realizace měla probíhat způsobem, kterým se s dosavadním vedením četné věci (ne)realizovaly, tak pravděpodobně vznikne další nesystémový paskvil, další poloprovizorium, se kterým po třech letech ale už skoro nepůjde hnout.

Včera bylo na škole předvolební shromáždění, přišlo celkem dost lidí na to, že bylo pondělí ráno. Zařekl jsem se, že – děj se co děj – moje kampaň bude pozitivní. Že se pokusím nezdůrazňovat to, jaké z mého pohledu dělalo současné vedení průšvihy (jeden příznačný za všechny: nejsou k dispozici zápisy z kolegia rektora – takže vlastně ani nevíme, jestli je co kritizovat nebo pochválit…). A místo toho že se soustředím, abych popsal vizi, onen požadovaný stav, do kterého se má škola v průběhu jednoho až dvou volebních období přivést.

Tím jsem taky začal, jelikož jsem byl Dominikem vylosován jako panna, a dostal jsem slovo jako první. Vykreslil jsem, jak se ta budoucí škola jeví studentům, pedagogům, absolventům, veřejnosti, i samotnému rektorovi – nepopisoval jsem nemožné sci-fi, některé věci už teď fungují, jiné lze do nejbližších tří, a některé do šesti let zrealizovat – hlavní rozdíl na tom je systémové uvažování, aneb, že nejde jenom o lepení záplat.

Sopko pak přečetl svoje body. Naše programy jsou prakticky shodné… On ovšem už měl tři roky, aby to realizoval. Já jsem si vyzkoušel na vlastní kůži, že v tom mdlém bezvládí není možné realizovat ani tak základní věc, jako jsou webové stránky. Hlavní odlišnost je asi v tom, že Sopko vidí jako hlavní investice do budov (a podařilo se mu do nich investovat dost), zatímco já upřednostňuju investice do lidí. Podle svého předsevzetí jsem jeho neúspěchy moc nevyzdvihoval, předpokládal jsem, že musí být každému zjevné. Myslím, že v tom jsem se mýlil.

Zdálo se mi, že většina členů akademické obce je neutrální, že přišli právě proto, aby zjistili, na kterou stranu by měli přiklonit svůj názor. Bylo ale příznačné, že zatímco můj protikandidát měl několik agilních podpůrců, mezi kterými frekvencí výstupů nejvíc asi dominoval Kotalík, já jsem shledával výrazy podpory nanejvýš přes oční kontakt s jednotlivci v auditoriu. Potěšilo mě, že tentokrát nedošlo k trapnému vrhání jedovatých slin, tak jak se stalo nešťastným zvykem při předchozích volbách rektora; debata probíhala korektně, dotazy dávaly smysl, a lidi zůstávali celkem svěží, i když se to protahovalo. Zamrzely mě jedině asi tři Kotalíkova tvrzení (nebudu je tady ale teď připomínat), která byla slušně řečeno, „velmi tendenční“ – ale na všechny myslím existovala adekvátní odpověď.

Stejně ale jsem si ale potvrdil (když jsem si na konci dne, po druhém jednání, které proběhlo pouze se senátem, promítl tváře lidí), že v naší současné situaci na AVU je zakódováno udržení stávajícího stavu. Většinou jsou všichni jakž takž spokojeni, nemusí se o vedení školy starat, a ono se nemusí starat o ně – není to ideální stav? Já slibuju, že se škola bude víc starat o jejich práci, propagovat ji, že se škola stane živým místem – jenže taková živost může vypadat jako hrozba pro naši zázračně trvající pohodu.

původní komentáře: 

1 tomas Dzadon 09.11.2005, 15:14:40

Zdravim p.Kokolia,
povodne som Vam chcel napisat email, ale nemozem najst tu nikde Vasu emailovu adresu.
Precital som si Vas cely program, s tou atmosfrou na skole plne suhlasim, to lahka hmla a ten pokoj unasajucej lodky je presny.Je to presne ako ste povedal, ze talent je jedna vec,a druha velmi dolezita je atmosfera.
Keby som mal moznost Vam dat hlas/a vlastne preco nevolia vsetci studenti?/ tak Vam ho dam…
s pozdravom, napiste mi Vas mail
Tomas

2 WWW 09.11.2005, 15:31:49

díky Tomáši,
mail nemám na stránkách záměrně, po internetu lezou roboti a čtou všechno, co má tvar mailové adresy, a pak na ty adresy posílají spam atd.,
můj mail je kokolia za vináč avu tečka cz.
- dřív na AVU volili všichni studenti i akademičtí pracovníci, ale pak se objevil vysokoškolský zákon a ten určil, že rektora volí senát…
srdečně, Kokolia

3 Zdravím Vás! aTeo WWW 10.11.2005, 00:59:51

Poněkud vykuleně jsem si zasurfoval na Vašem webu a nemohu se zbavit dojmu, že je Vás na „obyčejného“ rektora škoda… :o)

4 hezky den! atlasova 09.09.2006, 14:38:08

to bude mozna fakt od veci voleb akady, kdyz na ni nepatrim ale dekuji za vse hodne stesti!

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.