pravda

Friday, 31. March 2006

Jana Klusáková píše novou knížku – snad to můžu prozradit. Tentokrát rozmlouvá s Cyrilem Svobodou, nechala mě přečíst malý vzorek. Cyril Svoboda tam říká zvláštní věc – ačkoli by mi vlastně vůbec neměla připadat zvláštní. Jde o obyčejnou, geniálně jednoduchou a dokonce přízemně pragmatickou myšlenku: že je praktické mluvit pravdu. Ptají se vás při konverzaci nebo na vás zkouší triky, probudí vás v noci, vyzvídají, když jste ve stresu nebo pod vlivem látek, dotazují se po letech – a vy prostě řeknete pravdu. Nemusíte konstruovat celou tu spleť doprovodných pravdiček a lžiček nutných pro věrohodnost vaší lži. Netrpíte úzkostí, že si to nebudete pamatovat, že uděláte chybu. Není to úžasné? Od diplomata to zní zvlášť zajímavě.

Sice to vyžaduje přizpůsobit trochu život, ale za tu volnost v hlavě to stojí.

původní komentáře: 

1 dallaire WWW 31.03.2006, 10:50:13

no jo, fráze a instantní moudra, na to byli lidovci vždycky machři. :) Praktická poliktika, to už je něco jinýho…

2 Kyklop WWW 31.03.2006, 14:08:47

Nevím zda to je úžasné, no, v dnešní době asi ano, ale mělo by to být samozřejmé. A k tomu údivu nás asi přivádí fakt, že Cyril je politik a tam se s tou pravdomluvností jaksi moc nepočítá, i když zrovna u něho, zastupce KDU, zase jako jo. A diplomaté spíše přistupují k tomu, že nelžou, ale také neříkají celé pravdy a pustí jen to, co musí… :-)

Ale knihu si jistě koupím, protože rozhvory paní Klusákové v rozhlase nebo v knižní podobě jsou bezva. Pěkné je Nadoraz s Janem Rumlem, zvlášť, když vzpomíná na svoji dětskou flintu, pozdější pásnutí krav atd. Když rozmlouvala s Václavem Klausem, tak po ní tehdejší předseda ODS a dnešní čestný předseda ODS V.K., hodil kalamář – to vyprávěla v pořadu Posezení s Janem Burianem. Prý to paní Klusáková považuje za velký úspěch :-)

Poslední rozhovor jsem si koupil minulej rok a rozmlouvala s nějakým Kokoliou… :-))
A bylo to fajn. Viz. tento příspěvek: http://www.kyklop.bloguje.cz/225613_item.php – dovolil jsem si na webu i jinde vyhledat nějaké fotky obrazů, kreseb atd. a ukázku z knihy doplnit + přidat něco o E.
Škoda, že Cyril nemaluje, bude mít recenzi chudší ;-)

3 nahodou zdenka WWW 13.04.2006, 07:48:34

Dobrý den,
náhodou jsem se ocitla na vašich stránkách a jsem ráda. A když už jsem tady, tak nevynechám tu příležitost a řeknu vám, že si vás moc vážím. Jako člověka se vším všudy. Nevyhledávám vás, to by musela být u mě posedlost nebo velké citové zaujetí (honím moc zajíců najednou :o)) ale kdykoli se s vámi prostřednictvím časopisu, novin, TV setkám, jste mi velmi blízký. Lidé jako vy tvoří rozmanitou a pestrou mozaiku společnosti, která posouvá vývoj dopředu, nebo zachovává lidskost?? nevím, te´d narychlo to tu smolím a už musím končit. jsem sama v práci. Zdravím vás a děkuji zdenka

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.