palce slabým!

Tuesday, 28. October 2008

Moje sestra Vladimíra nesleduje (na rozdíl od naší tety Míly) hokej ani fotbal, ale když se přece vyskytne v místnosti, kde se utkání sleduje, zeptá se napřed kteří jsou slabší, a těm pak celým svým vášnivým srdcem fandí.

Fandění u obrazovky je čistě magickou činností, vzepětím tisíců, miliónů, ba miliard jednotlivých duší, které na astrální úrovni musí způsobovat podobný mazec jako obchodní řetězce v aionu konzumním. Na fyzické úrovni je možnost ovlivnění zápasu od televizoru minimální – asi jen nepřímo přes butterfly effect a podobné nevyzpytatelné cestičky osudu. Trend interaktivní televize ale bezpochyby dospěje k vynálezu, že podle momentálního počtu fandících diváků bude sportovci dynamicky aplikováno množství povolené drogy.

K fandění obecnému se určitě ještě někdy vrátíme, ale teď chci ukázat spíš na ten moment fandění slabšímu: podle Vladimířina vzoru bychom teď měli držet palce Topolánkovi i Georgi Bushovi.

Pro našeho současného premiéra jsem nikdy neměl moc pochopení, popravdě jsem vůbec nechápal, proč se právě takový nekonečně prázdný týpek objevil na špici ODS. První neurčité sympatie jsem k němu zaznamenal, když byl postaven před kóan volebního patu; na tváři se mu tehdy zračilo s únavou z nemožného vyjednávání snad i jakési zjemnění. Až později jsem tohoto libového frajera začal číst přes Indiana Jonese – viz proslulou scénu, kdy Indy na berberského bojovníka, který jej zamýšlí rozsekat šavlí, vytáhne po krátkém zaváhání svoji bouchačku – a poněkud nekorektně, nicméně účinně situaci vyřeší. Jednoduchost, přímočarost, neintelektuálnost má svoje kouzlo. Topolánek ale moje fandění nepotřeboval, vycházelo a procházelo mu kdeco.

Teď po dokonale prohraných krajských a senátních volbách v roce 2008 se to možná mění. Kritizují ho a po jeho odvolání volají všichni kolem, dokonce (neřekl bych, že čestně) i čestný předseda ODS. Vladimíře by mělo začít být Topolánka líto a měla by ho i s gulama přijmout do své konejšící mateřské náruče.

Sám musím přiznat, že mě jeho vláda postupně dostala na svou stranu – což se mi stalo už jednou, se Špidlou. Stejně jako převážná většina populace nerozumím nejen politice, ale ani zdravotnictví či obraně státu, přesto jako většina mám na všechno názor. Jenže ten je obávám se nyní mírně menšinový: myslím si, že Julínkova reforma je promyšlená a měla by být po expertní oponentuře realizovaná, a je průšvih, že se mediálně smrskla na placení poplatků; proti samotným poplatkům nemám nic (leda, že jsou další daní obyvatelstvu, celkový příjem z nich by se měl proto odečíst ze zdravotního pojištění, které platíme); radar mi připadá v tomto nenormálním světě normální, jako když jste nuceni si dát na vrata senzor s alarmem, protože přestává být bezpečno – a strach, že na sebe tím upozorníme a přivoláme teroristy či ruskou odvetu, sice chápu, ale nemůžeme se přece řídit strachem! Nebo si ten alarm z domu sundáte, protože by mohl zloděje rozladit? Líbí se mi dokonce i ministr financí, čemuž bych nikdy nevěřil, a Zelené ve vládě vidím raději, než v bezmocné opozici.

Daleko větší soucit než Topolánek si ale zasluhuje globální looser George Bush. Nikdo nemá tohoto nejmocnějšího muže planety rád. Prezidentští kandidáti se mu štítivě vyhýbají, pár set miliónů lidí na světě ho upřímně proklíná. Takové ne-fandění musí na astrální úrovni působit rovněž pěknou paseku. Kletba není legrace, přemlouváte jí božstva, aby se Georgi Bushovi nic nedařilo, a ona vás třeba i vyslyší. Díky tomu se například americká účast na válce v Iráku stane synonymem vraždění civilního obyvatelstva a po (mediálním) světě zavládne dojem, že snad většinou zabíjejí spojenečtí vojáci, a nikoli sami místní obyvatelé, eventuálně importovaní fundamentalisti. Vyšetřování šikany ve věznici nebude vyloženo jako schopnost zjistit pravdu a potrestat viníky, ale naopak jako selhání morálky Američanů. A tak dále, prý dobře jim tak, neměli tam chodit.

Naštěstí se americký prezident umí bránit, zejména tím (všimli jste si toho?), že své projevy koncipuje zásadně v hexametrech. To je čistá magie. Ostatně se mu nemůže nic stát, protože – jak mi sdělila jedna naše americká kamarádka – jeho sekta věří na blízký konec světa. Na lidstvo dopadnou egyptské rány, občané se začnou zaslouženě svíjet v bolestech, pouze vyšší úředníci téhle sekty opustí své svršky (které zůstanou ležet na chodníku, nebo kde jejich nositelé zrovna prodlévali) a sami budou stoupat nazí k nebesům. Jedním z vyvolených naháčů by měl být i Georg Bush, který prý zaujímá sice ne nejvyšší, ale celkem slušnou pozici. Třeba akci stihne do konce volebního období ještě zařídit.

Když chci poškádlit své americké kamarády, řeknu, že George Bushe miluju. Ano, nemůžu si pomoci, je myslím dost podobný na mou babičku, taky taková ošlehaná tvář. (Podobných shod nacházím víc: třeba dalajláma jakoby vypadl z oka Gustávu Husákovi.) Ale v případě George Bushe to vypadá, že jsem na světě poslední a jediný, kdo na něm shledává něco dobrého. A to si přece jenom nezaslouží.

původní komentáře: 

1 Naprosto přesně… Kojor WWW 27.10.2008, 17:48:55

…zde vystihujete mé pocity a můj způsob pohledu na svět. Nemám, co bych dodal, snad jen… díky.

2 hanci WWW 28.10.2008, 20:07:00

Souhlasím s vámi téměř ve všem, jenom ne s poplatky za položku na receptu – a možná ještě s platbou u obvodního lékaře, protože dost často to lékaři zneužívají a vybírají poplatek i tehdy, když na to nemají právo. Poplatky za položku na receptu nejdou do zdravotnictví, to mě vadí, protože důchodce s podprůměrnými důchody to opravdu hodně zatěžuje. Jinak jste to napsal opět perfektně.

3 jsemsvámi Herbert Pařízek 25.11.2008, 10:09:18

Naprosto souhlasím. Zejména část k radaru přesně vyjadřuje naše hloupoučké čecháčkovské zápecnictví a chytračení.

4 naivita nebo neinformovanost? Roman 05.01.2009, 09:01:15

Julínkova reforma není špatná \"jen\“ kvůli zlodějině s poplatky, které nám rozhodně nejsou a nebudou odečteny z pojištění. Ostatně pokud by byly – ukázal by se ten Kocourkov v celé nahotě.

Jde také o rozšíření počtu prováděných interrupcí. Na přání, na objednávku, komukoli kdo si zaplatí – přesně jako nájemné vraždy. Díky Julínkovi a jeho fandům tak přejde ČR ve svém etickém vývoji od stadia liberalismu ke stadiu hyenismu.

Každý, kdo si přeje místo Prahy či Plzně radioaktivní kráter, by měl nejdříve zvážit toto :

http://www.ceskatelevize.cz…ideo/

http://www.stream.cz…daru-v-cesku

http://www.nezakladnam.cz…lbcu-ii

http://www.nenasili.cz…oti-evrope

5 naivita koko. 20.01.2009, 00:44:33

[4] to Roman:

určitě nejsem dost informovanej a naivnost přímo pěstuju – a zdá se mi, že jediná věc, co s nezaručenými či neúplnými informacemi můžu dělat, je připravenost – a to dokonce (nebo hlavně) připravenost na to, že všechno je jinak!

sleduj, jestli s těma svýma zaručenýma a úplnýma informacema nezůstáváš vlastně nepřipravenej…

vzorem ti může být George Bush, který mezitím skvělým způsobem uhnul letícím botám – opravdu vypadal, že je připraven! – zatímco vrhač bot měl fenomenální mušku – byl to souboj na nejvyšší úrovni

sleduj, jestli na tebe neletí bota…

6 naivita a připravenost Amanita 15.02.2009, 09:37:35

To je dost dobré. Spoléhat se na vlastní schopnosti (byť včetně rozumu). Taky to tak vnímám, že příliš informací jaksi brání připravenosti, stále se totiž objevují nové a navíc nám je kdosi zprostředkovává. To vede někdy až ke zmatení. Občas nějaká podstatná info neškodí, jakože zítra bude hodně sněžit a tak, aby si člověk naplánoval cesty až na pozítří, kdy už sněžit nebude.
Taky mne ten Topolánek v poslední době zaujal. Má asi dost co dělat, tak je zacílen na řešení a nemá čas vyvádět skopičiny. Naopak ta protivná strana pobíhá kolem a žvástá. Ale ono by to bylo asi opačně, kdyby posty byly opačně.
Ty hegametry bych v Bushově angličtině docela ráda slyšela. Bylo by bývalo zajímavé (a jak ráda používám ten neobvyklý mluvnický tvar), kdyby bývalí komunističtí vládci uměli hexametry používat. Sice by jim to asi jako zaklínadlo nepomohlo, ale učení se těm hloupostem kdysi mohlo být jednodušší.
I když na druhou stranu by měl člověk v hlavě ještě více balastu. Verše o posvátné noze a přichylování se k dubisku mám pohotově asi nejen já.
Vlastně ani nejde říct, zda jsem připravená. To se uvidí, až \"to\“ začně. Řekla bych v tomto ohledu, že ta \"kríze\“ je dost dobrý fenomén. Je otázka, zda není způlky vymyšlená anebo způlky zastřená, jak nám o ní někdo vypráví. Takže takové info jsou, alespoň pro \"normálního\“ člověka zcela jasně k ničemu. A sousedi sedláci říkají \"budeme vidět\“ a jsou třeba řezat dříví. V tom je dost síla, nezdá se vám?
Tak si jen doufám, že nenastane nějaká forma tak otevřeného hyenismu na té úrovní, která se valívala přes český venkov sem a tam s hordami vojáků, kteří sebrali co potřebovali, kdo by se bránil, toho zabili a založili sémě na nové hospodáře.
Jsem se dlouho vyhýbala tomuto blogu, vida. Nedělní dopoledne, rozptýlená mysl, nezaostřeno. Hmm.
Ama

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.