otázky topičovy

Thursday, 23. November 2006

Naštěstí tyto stránky někdy navštěvuje i jistý fyzik plazmatu, takže se mám na koho obrátit.

Příklad 1. Vlhké dřevo nejen že v kotli dehtuje, ale hoří s nižší účinností. Z toho důvodu hystericky dbám na to, abychom topili jen patřičně vysušeným palivem. Dříví z lesa necháváme schnout několik roků. Ale i tak se může stát, že doneseme do kotelny dřevo, které je mokré třeba od sněhu a podobně. Vrtá mi hlavou, zdali si vůbec pomůžeme, když bychom dřevo dosoušeli v místnosti, kde je kotel: vlhkost odpařená ze dřeva je nakonec stejně nasávána tahem kotle a prohnána přes plamen do komína.

Mám ještě druhou otázku podobného druhu. Na vojně jsem se hádal s jedním absou, zdali otevřením horních dvířek u doruda rozpálených kamínek se přenos tepla do místnosti ještě zvýší. Jeden názor byl, že samozřejmě ano, přece cítíme, jak to z otevřených dvířek sálá. A opačný názor zněl, že se tím oheň ochlazuje, takže výsledná bilance je horší.

Co myslíte? Nejsem sice přítel žehu, ale stejně bych rád odešel do hrobu s tím, že budu mít tyhle věci vyřešené.

původní komentáře: 

1 Slovo do pranice! David Landa 25.11.2006, 18:54:18

Vlhké dřevo od sněhu je vlhké jen na povrvchu, proto rychle vysychá, takže by zdehtovalo zřejmě je na povrchu, pokud ho tam dáte vlhké a ostatní se rychle vypaří, Pokud by v místnosti doschlo, myslím,že tahle vzdušná vlhkost už nemá na chemickou reakci(dehtování)probíhající ve dřevě podstatný vliv.
Když otevřete dvířka kotle,tak nejen,že dochází k rychlejšímu hoření, ale také se tím snižuje ůčinnost vytápění, tak jako u krbu, ten taky nevytopí místnost, protože teplý vzduch, který ve své okolí ohřeje, nasává stejně rychle opět dovnitř, i když do okolí tak metru se zdá, že je teplo intenzivní přímým působením infračerveného záření, nebo jak se tomu říká.

2 MAC David Landa 25.11.2006, 19:02:39

Nevíte, kdybych si objednal Macbook, nebo jiné v USA, jestli se dá uplatnit reklamace/servis i u nás? Nejsem si jistý, ale když jsem to přepočítával na Kč, tak mi to vyšlo levněji, ale nevím, jak je to s dopravou a jestli by se to dalo vůbec doporučit, děkuji!

3 prosba, omluva a děkování David Landa 25.11.2006, 19:13:18

Vzhledem k tomu, že se předposlední příspěvek netýká tématu a až ted jsem si všimnul odkazu Vzkazy, tak to tam prosim nejak presuňte, nebo smažte a příště snad budu pozornější!Děkuji

4 drevoheň PavelC. WWW 29.11.2006, 09:32:35

Urcite to uplne nevyresim. Ta odpoved na tu vojnovou kamnovou otazku je od predrecnika D. Landy vicemene vycerpavajici. No a s tim kotlem: Dehtovani souvisi s nedokonalym rozpadem uhlovodikatych makromolekul dreva, kdy misto, aby uhlik odhorel na CO a CO2 a tyhlety, zustava v molekularni forme sazi apod. to je z nedokonaleho spaleni, kdy budto je teplotra moc nizka nebo privod kysliku nedostatecny. Zalezi na provedeni kotle a mistnosti, kde se nachazi. Kazdopadne ale tepla para (respektive vlhky vzdy…to samozrejme neni nasycena para), co se uvolni z dreva vysouseneho nekde pobliz kotle by mela stoupat ke stropu (a tam by bylo asi nejlepsi ji umoznit unik z domu ven). Kdezto do kotle se bude prisavat nejakym otvorem pobliz podlahy, ne_ A tam se drzi vzduch studenejsi, v tomto pripade zaroven i sussi. –
Tvrzeni, ze tyto stranky navstevuju je ovsem nadsazene, Martin V. je asi doopravdy navstevuje a vzdycky parkrat za uhersky rok me trkne, kdy jde §do tuheho§. Jinak neni dost casu….ne ze bych vytvarnou a cvicebni tematiku apod. nepovazoval za podnetnou, ale cas a elan fyzickeho jedince, do ceho se jak hluboko namocit, jsou silne limitovane.

5 29.11.2006, 09:35:15

Mam tam dost preklepu, z nichz radno opravit to: vlhky vzdy nema byt ani vlhky vzdych ale VLHKY VZDUCH.

6 koko. 04.12.2006, 11:48:54

mockrát díky za odpovědi, ty otázky mě trýzní při každém přikládání, budu teď o ně co klidnější

7 MAC VK jr. 15.12.2006, 01:43:45

TO David Landa: Nevim, jestli Vam uz nekdo mezitim odpovedel, ale stejne to sem hodim. Mac zakoupeny mimo CR lze reklamovat (prip. servisovat) pouze u zastoupeni spol. Apple ve svete. Nase republika bohuzel zastoupeni Apple nema, resp. ma zprostredkovane spolecnosti CDS, ktera je dle vseobecneho mineni dosti nesolventni a nehycka si zakaznika tak, jak by clovek od Apple cekal. Ale plyn z toho to, ze Apple spol. CDS plne nepodporuje, z cehoz plyne podstatne desli doba servisu (i o nekolik mesicu).

Nejlepsi alternativou (mnou vyzkousenou) je dovoz z Rakouska pre ceskeho dealera (nejvhodnesji osobou pro tento transfer je Petr Cihlar z Brna – www.macservis.cz). Protoze narozdil od koupe na vlastni pest dostanete ceskou fakturu, mezinarodni zaruku, kterou je ale zavazan resit dealer a ne primo vy, co by kupujici. Dalsi vyhoda je pocesteni stroje. Anglicka nebo nemecka klavesnice neni nepouzitelna, ale muze to byt opruz, takze Vam zdarma zameni za ceskou klavesnici. Dalsi vyhodou koupe z Rakouska je prijemne snizena cena. Cena z apple.at je sice mirne vyssi naz z USA, ale tim se zase kompenzuje stres, vyvolany dopravou a pripadnou poruchou stroje, ktery koupi z Rakouska nemusite absolvovat oproti dovozu z USA. Zajimava informace je take, ze na www.apple.at je v sekci store odkaz na Refubrsihed Apple a lze tedy zakoupit i jete stroje, ktere Apple zkontroloval, prodlouzil zaraku, prebalil a poslal znovu do sveta se slusivymi 15-30 % slevy.

8 To VK jr. David L. 13.03.2007, 22:21:28

Dekuju za vycerpavajici odpoved.

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.