ořechový kompot

Saturday, 3. November 2007

Vlastně kompost. Stejně to zařadím pod rubriku recepty.

Hrábl jsem asi před pěti lety na zahradě do hromady ořechového listí. Zakouřilo se z ní, probíhala v ní klasická exotermní reakce. Popravdě to bylo poprvé, co jsem tento jev zpozoroval, nejen u listí ořešáku, ale vůbec. Kompostuju od útlého mládí, vždycky jsem přitom očekával, že se kompost zahřeje, jak se o tom všude psalo, ale jaksi se mi to nikdy nepovedlo. Myslel jsem, jak jinak, že to je nějaká komunistická propaganda.

Rozpálené tlející ořechové listí dokládá, že tento materiál lze skutečně zkompostovat – byť některé kompostovací školy tvrdí, že ořech vylučuje látky, které fermentaci brání. Ale vůbec nevylučuju, že ji zpomalují, anebo, jak říkal pan doktor Větvička, že působí jako svého druhu desinfekce, něco jako síření vína.

Existuje druhý argument proti ořechovému listí: obsah „rostlinných herbicidů“, juglandinů či juglonů, nevím, jak přesně je mám nazývat. Americký ořešák černý má zvlášť vysoký obsah juglonu. Vyskytuje se v listí, plodech, nejvíc je ho ale prý vylučováno kořeny, dokonce i po skácení stromu. Odrůdy ořešáku královského, které se pěstují u nás, spadají pod jiný rod a mají podle všeho obsah tohoto alkaloidu výrazně nižší cheap generic viagra. Svědčí o tom i naše zkušenost, že rajčata, která jsou k juglonu tak citlivá, že slouží jako indikátor jeho obsahu v půdě, jsme bez viditelné újmy na jejich růstu pěstovali asi tři metry od kmene.

Nevyzkoušel jsem použití ořechového listí coby mulč pro přezimování odkryté půdy (mulč se pak odhrábne na kompost), o němž jsem četl na www.zahrada.cz – na tomhle serveru se vůbec vedou celkem slušné diskuze. Ani jsem zatím neověřil, co by se stalo při přiměřeném přídavku dusíkatého hnojiva, jako jsem to jednou zkusil se slámou – odhaduju, že by hromada za pár měsíců a jednom přehození mohla zmizet a zanechat špetku humusu. Co právě testuju, je použití listí jako tepelné a vlhkostní izolace na rozehřátém kompostu.

Založil jsem novou hromadu z plevelů vytrhaných i s kořeny, kterými mě zásobuje Eva. Do tří dnů v ní bylo šedesát stupňů. Hodil jsem přes ni pár prostěradel – které taky kompostuju :o) – aby nevychládala. A o něco později jsem na ni ze stejného důvodu nakladl vrstvu ořechového listí, kterou jsem pak několikrát doplnil. Zahřívá se už i to, i když přes zimu se samozřejmě nerozloží. O dalším napínavém vývoji budu informovat.

ořechové komposty
původní komentáře: 

1 Teploučko je na kompostu jak na peci Blanka Chocholová 08.01.2008, 00:01:34

Na kompostu se trochu přihřáti před chladným dnem jak na peci, teploučko tě hřeje a pozoruješ, jak padá kolem listí a o to víc se podivuješ tý energii, která až ladem se na zahradě kupí.
To jsem takhle na podzim se zasnila zabořená do kompostu a byl to teda skvělý pocit, vřele doporučuji a zdravím všechny kompostéry, kompostuji též od dětství a to je už dost dlouho.
Blanka fotografka

2 Maur helena 26.09.2008, 07:37:34

Nedá mi to nepřipojit chytrý kousek kocoura Maura, je černý jako mour, který od studeného podzimu používá kompost jako vyhřívanou postel. A když k tomu přisvitne trochu sluníčka, nehne se celý den z místa.

3 Milka 19.10.2010, 09:54:43

I naši pejskové rádi v chladném počasí trůní na kompostu z ořechového listí.

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.