odpočítávání, konec Špálovky

Wednesday, 28. December 2011

Zastavil se u nás Vítek Janeček, bavili jsme se i o Špálovce, která potrvá ještě těch několik dní do konce roku (otevřeno je snad i na Silvestra).

Bral jsem tu výstavu strašně vážně. V mém věku se už nedělají manifestační sebevraždy, ale spíš bilanční – to jsou ty, které se velice dobře promyslí, aby vyšly. V případě Špálovky jsem sice neplánoval sebevraždu, ani uměleckou, ale zřejmě jsem chtěl dát věci dohromady tak, aby byly. Ne jen, aby vypadaly.

Jestli jste se teď při čtení zabejčili, tak oprávněně. Že něco „je“ je informace tak stupidní a nabubřelá, že to už ani za informaci nelze považovat. Zároveň věci přece vždycky nějak vypadají, dokonce i ta tma v podzemí Špálovky nějak vypadá. Tak o čem mluvím? Ale já mám opravdu potíž říct jednoduše ten rozdíl.

V ukazování je vždycky zakódována nějaká zrada, něco je „ztraceno při ukazování“. Vítkovi (a předtím Jaromírovi, ale do rozhovoru pro Ateliér se to nevešlo) jsem provalil jeden příklad z instalace. Už víckrát zde v blogu zmiňovaný obraz, na kterém je každý pohyb štětce nahrávkou pomyslné konverzace s právě umírajícím Karlem Tutschem – což tahy obdařuje obávám se až pompézní aurou – a to ne proto, že tak vypadá (můžu si dělat leda naděje, že ta legenda mimoděčným způsobem do tahu přešla), ale proto, že to tak bylo – tak ten obraz má za souseda akvarel s fakticky stejným motivem, se stejným principem – je rovněž veden jediným tahem přes více než dvacet hloubkových obrazových plánů – který mi dal stejně nebo spíš ještě víc práce, do kterého jsem nacpal všechnu možnou intenzitu, a ve kterém pro mě nechybí nic – až na jedinou věc: tah. Tah je na něm nakreslen strojem.

K tomu ještě dodávám, že to divák vůbec nemusí zaznamenat. Pro mě nejde o žádný výzkum, nezkoumám rozdíly, abych se pro příště poučil. Muselo se to stát, a to mi stačí; nebo musí stačit. Vidím vlastně souvislost s mým vařením – daleko víc, než kombinace chutí, mě zajímají kombinace živin.

Jak výstava probíhala, shledával jsem u sebe rostoucí rozladění. Neměl bych se divit: když výstavu nastavím od začátku tak nevděčně, že je těžká i pro insidery, když zviklám příznivce malby a neuspokojím ani koncepťáky, když nevytvořím aktuální politikum a paroduju nadčasovou meditaci, prostě když fuckuju všechno bez rozdílu, včetně fuckování – pak dostávám přesně to, co jsem chtěl. Hodně jsem čekal od Špálovky jako instituce, předem jsem se rozhodl, že je to výstavní instituce nejvyšší třídy, a pak jsem se zákonitě nechával zklamávat kdejakou prkotinou. Samozřejmě na mě zapůsobila i okouzlující, v reálu nakonec ale trochu obranářská silueta galeristy Pavla Lagnera. Hodnotou je pro mě přímočará recenze Tomáše Pospiszyla v Lidovkách. Nezasloužil jsem si sice obligátní zmínku v České televizi, a třeba ani v mi blízkém Respektu, neproniknul jsem ani na oblíbené servery jako jsou třeba Artycok.tv nebo www.jlbjlt.net, ale na www.artalk.cz publikovala Silvie Šeborová fotky z instalace, Magdalena Čechlovská napsala do HN, na Vltavě Karel Oujezdský dal plnou verzi našeho rozhovoru.

Od 9. ledna pokračuje SHOP v Havelce, slibovaný e-shop jse ale ještě neotevřel, i když ho mám až na pár detailů hotovej.

Ještě odkaz na album Martina Fryče na FB: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2511332829954.2138773.14521409...

původní komentáře: 

1 zuzi 28.12.2011, 20:27:46

Vaši výstavu jsem neviděla, ale ta recenze TP v Lidovkách mne nadchla.

2 slovník Petr Dušák 29.12.2011, 12:28:39

Dobrý den Vladimíre,
chtěl jsem si koupit na Vaší výstavě ve Špálovce u pokladny Slovník grafiky(takový malý sympatický formát).Bohužel bylo to prý jen k nahlédnutí.Dá se někde koupit?Petr Dušák

3 koko. WWW 29.12.2011, 13:49:40

Měl by se dát koupit na vrátnici AVU, U Akademie 4, myslím, že za 100 Kč.
Za blbou distribuci můžu já, měli jsme jich vydat víc, je o ně pořád zájem, tak jsem řekl Jitce, ať prodej omezí jen pro ty, kteří vědí, co chtějí... :o(
Ale taky tam měla jen minimální zásobu, snad ji ještě doplním.
Text Slovníku je i na http://kokolia.eu...ovnik-grafiky-2
- ale jestli víte, co chcete... - pak byste ho od Jitky dostat mohl! :o)

4 ovnik Petr 29.12.2011, 18:20:30

Díky,zkusím obměkčit Jitku:-)

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.