nejstarší vzpomínka

Sunday, 9. September 2007

Vylezl jsem ze dveří a při silnici jsem uviděl naftovou skvrnu. Uprostřed jílovitého bahna rozježděného traktorem nádherně opalizující brána někam jinam. Od té doby se samozřejmostí očekávám, že pouhým díváním lze uvidět v duze se zračící svět. Neurčitě si taky vybavuju, že mě od toho zázraku odtrhli s tím, že je to špína.

Ale nejsem si jistý, jestli toto je zaručeně nejstarší vzpomínka, mám to všechno v jedné kouli. K nejstarším vzpomínkám však kupodivu patří i to, jak jsem si jednoho dne uvědomil, že zapomínám. Věděl jsem, že ještě před nějakou dobou jsem si něco pamatoval (tuším, že mohlo jít o kojení), a že mi to vyšumělo z hlavy jako ranní sen. Zkusil jsem si pak cvičně zapamatovat nějaké stávající vzpomínky, a po nějaké době jsem se zděšením shledal, že vůbec nemám šanci si je vybavit.

Hluboce uložený mám i moment, kdy mi poprvé došlo, že ta entita pohybující se občas kolem, je živá osoba, konkrétně moje sestra Lída, a že se s ní dá skvěle komunikovat. Nic jsme si v tom iniciačním předjarním dnu neříkali, jen jsme spolu seděli jsme na čertu, vyorávači brambor odloženém na zahradě, a nadzdvihovali a zase zaklapávali deklíky na takových malých komínkovitých mazničkách s kolomazí. To byla nezapomenutelná rozkoš.

Taky si pamatuju nekonečnou bílou studenou nemocniční místnost – fandil jsem si, že by to mohla být vzpomínka přímo z porodnice. Bohužel je pravděpodobnější, že pochází až z doby, kdy mi dávali před operací slepáku klystýr, což bylo až v druhé třídě.

Vůbec si myslím, že moje vzpomínky nebudou sahat příliš hluboko, možná ani ne do těch tří let.

K napsání textu mě podnítila Lucienne. Pořád nevím, co to je řetězovka, jaká má pravidla, tak jsem sem zatím jen poslal tohle.
Updated, se zpožděním: oslovím Jaromíra Typlta, ten beztak nepíše než o své nejstarší vzpomínce.
Updated 2: už to tam dal! Brrr!

původní komentáře: 

1 marek WWW 10.09.2007, 12:20:44

pamatuju si že jsem dostal nátep při psaní ve škole. Psalo se vždycky jedno písmenko na celou stránku a někdo už směl dokonce perem… No já jednou másto P napsal R a že se jako učim napřed a že se to nesmí :D

2 Vzpomínky Petr WWW 11.09.2007, 15:27:57

Rockfest, asi 1986, nevím, Kokolia nahoře na Paláci kultury přidělával nějaký transparent a já – přítel všech – přišel s větou: Ahoj, tobě říkaj´ Kokolja viď? Pak jsem něco mlel a pak šel a pak viděl E a po čase zjistil kdo je Kokolia a po čase viděl Umění trapasu s panem K. a po čase měl děti – a při čtení odkazu na Lucienne je vybavování mých dětských vzpomínek potlačeno strachem co si budou pamatovat moji kluci. Snad to bude stejně šťastně bolestné. Jako když se dívá starej chlap na mladou holku – „bolestná touha“, nejen v rozmarném létě. Teď je podzim, sakra. Já jsem naloděný Petr – a tobě říkaj´Kokolja?

3 Děkuju za napsání vzpomínky Lucienne WWW 12.09.2007, 12:34:43

Jejda, žila jsem v domnění, že jsem Vám napsala, co je řetězovka a teď to nemohu nikde v poště dohledat.

Řetězovka se předává dál a každý, na koho je odkázáno, přidá do řetězu malý kousek sebe, čímž se kousek řetězu uzavře a může se jet dál, přičemž každý nový přispěvatel odkáže na dalšího, který má možnost přidat svůj příběh. Každý řetěz je podobný – \"má nejstarší vzpomínka\“ je odlišná od řetězu s \"nejmilovanějšími prstýnky\“ a ta je zase odlišná od řetězovky \"co všechno mi leží na stole\“ nebo třeba \"tvář za blogem\“. Každá má svůj půvab a nese určité informace. Je to v podstatě řetízkování bloggerů do jedné světově propojené skupiny. Je to hezká záležitost.

Tudíž jediné, co zde, u krásné vzpomínky (naftová skvrna mě dostala :)) chybí, je plácnutí po ramenu někomu dalšímu, nejlépe několika, aby šla řetězovka dál. Ale není to zas tak důležité, protože každá řetězovka někde skončí. Některá je krátká, jiná je delší… Takový je život.

4 koko. WWW 12.09.2007, 14:52:01

[3]
mail jsem dostal, díky, ale stejně (i když jsem četl už jako nemluvně) jsem to nepochopil – teda že to pokračuje, to jsem pochopil, ale ne, jestli to má nějaká pravidla – jestli se musí dodržet počet oslovených, aby se to šířilo rychlostí čínské pomsty, jestli se to s oslovenými domlouvá napřed a takové všelijaké nepodstatné okolnosti – teď už rozumím! – a prostě to nějak udělám, že u mě řetízek neskončí…

5 Pravidla Lucienne WWW 12.09.2007, 17:03:16

Myslím, že pravidla žádná závazná nejsou. Je to všechno o pocitovém vjemu. Třeba aTeo, na kterého odkazoval Kojot, neodkázal dál na nikoho. V pořádku, má to tak, tak to tak má. Také myslím, že jediná pravidla, která blogger ctí, je nadpis, perex a hlavní text :) Možná ani to ne… :)))

Počet oslovených – kolik kdo chce. Čínská pomsta je nepovinná :)

Domluva předem – nikdy jsem se s tím nesetkala. Prostě se odkázalo a ten, kdo dostal návrh, na něj prostě zareagoval a nebo taky ne. A nebo napsal v komentáři, že na něj nechce reagovat nebo že zareaguje či to prostě ignoroval… Je to velmi variabilní.

Jiné všelijaké nepodstatné okolnosti – nepodstatné.

:)

6 Řetězovka zubatá Modrý Petr WWW 12.09.2007, 20:59:51

Řetězovka je motorovka je pila. Co když nemám na koho odkázat? Zatím si povídá jen Lucienne a Kokolja. Tak to má být? Klidně. Dva si povídaj a třetí se směje. Nebo usmívá.
Čtení je skvělá věc, ale bez nadměrné sugestibility. Když táta Malého Bobše přišel o práci, měl jsem zakžený celý víkend.
Agitační filmy mne naštěstí minuly. Kdoví u které jednotky bych skončil. Takhle to možná bude jen intenzivní, jednotka nebo život. Jasně – http://www.modry-petr.cz/zapisky-lorenze-morsteina-jen-pro-pomatene
i samo se sebou se dá blogovat – a blokovat.

7 No já nevím… Petře Lucienne WWW 12.09.2007, 23:44:44

Je takových blogů… Jen na Bloguje.cz 9000. A někdo odkázal na Tebe, že se nad tím zamýšlíš? Také nějak moc nechápu Tvůj komentář vzhledem k řetězovce \"Má nejstarší vzpomínka\“. Je z větší části off topic

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.