mrazíme radostně, díl 2., ostatní ovoce

Monday, 10. July 2006

rybíz

Děláme ho v zásadě stejně jako třešně, uvedu jen rozdíly.

Rybíz na rozdíl od třešní trháme a až do určité fáze i zpracováváme se stopkama. To je taky rozdíl oproti tomu, jak jsme to tradičně dělali doma, ale jednou jsem četl potrhlý recept na čaj z těch rybízových třapin, tak jsem usoudil, že je to taky produkt svého druhu.

Rybíz mixujeme taky o něco pomaleji než normálně, protože by ostré nože mixeru mohly rozmašírovat pecičky v bobulích. Ty myslím z nás mají vyjít neporušené… Ale slupky bobulí by měly všechny mixováním úspěšně narušit. Masu pak pasírujeme i se stopkama. U rybízu můžeme udělat nejen kvalitní druhák, ale až několikáťák, který v ledničce vydrží i týden. Poslední výluh se bude chutí blížit tomu čaji ze třapin…

jahody

Jahody jsou vůbec nejsnazší ke zpracování – hrozné je jenom oždibování okvětních lístečků. Mixujeme nožem, který je na hranolky. Nemixované se nám neosvědčily.

meruňky, broskve

Meruňky odpeckujeme a případně vykrájíme. Když jsou přezrálé, což pro mražení klidně mohou být, tak je krájíme na polovičky, když jsou tvrdší, může být lepší použít hranolkovací můž v mixéru. Broskve vždycky jenom na půlky.

Do velikého hrnce dáme vařit vodu a do ní nasypeme tolik cukru, aby to byl nasycený roztok. Opět nebudu vědět přesné poměry, ale pro orientaci: dneska jsem svařil asi litr a půl vody s třemi kily krupicového cukru na vrchovatou bedýnku meruněk.

Do vařícího roztoku vložíme menší množství meruněk, necháme chvíli, než se roztok znovu dostane do obrátek a než se ovoce přiměřeně prohřeje, načež je děrovanou naběračkou sesbíráme z povrchu a odložíme do připravené mísy.

Jakou dávku meruněk vložit a jak dlouho je nechat ve vařícím roztoku poznáme citem… Je asi lepší dávat dávky spíš menší, aby se nemusely ohřívat dlouho, a nepřehánět dobu ohřevu, jelikož ovoce pak ještě v míse teplotně dochází. Dneska jsem přidával větší misku meruněk a z hrnce jsem plody vybíral asi tak po třech minutách.

Účelem toho krátkého spaření je omezení činnosti enzymů, které jinak pracují i v nízkých teplotách a zhoršují chuť ovoce.

Výsledný produkt si zachovává tvar – neměla by vzniknout neartikulovaná masa.

Zbytek roztoku použijeme jako dobrý sirup, protože se do něj vyvařil dostatek ovocného podílu. Anebo ho prostě přidáme do meruněk, zvlášť pokud se nám zdá, že jsme podcenili množství cukru.

Netřeba dodávat, že manipulace s vroucími tekutinami může být nebezpečná.

Mísy s ovocem dáme na chladné místo. My máme mísy, které akorát sedí na dřez, takže je můžeme chladit vodou.

www.kokolia.eu/gallery2/index.php/recepty

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.