mrazíme radostně, díl 1., třešně

Monday, 10. July 2006

Nenarazili jsme dosud na žádný odpeckovač třešní a višní. Proto to děláme takhle!

Používáme starý mixér z východního Německa, který je už celý poslepovaný, ale pořád nejlepší, protože má náhodou přesně vyřešený poměr mezi vzdáleností nožů a dna, a tak snad proto disponuje vítanou tendencí obsah při mixování samovolně promíchávat – znáte to, jak mixéry dokonale rozšmelcujou vrstvičku u dna, zatímco neporušená hmota nad noži se jen spokojeně pohupuje.
Třešně trháme už bez stopek – ačkoli doma se vždycky musely trhat se stopkama! – protože je hned zpracujeme. Po dobrém umytí je hážeme lopatou do mixéru. Zapínáme ho na poloviční rychlost, aby pecky nerozsekal, ale jenom z nich okrájel maso. Po chvilce poznáme podle zvuku, že pecky haraší na dně, a tak obsah vylijeme na síto a přepasírujeme. Ze zbylé hmoty na sítě děláme dokonce druhák, a to tak, že pecky se zbytky slupek zalijeme v hrnci vodou a necháme chvíli odstát… Výsledek není nijak vadný, i když návštěvě jsme ho myslím ještě nenabídli.

Pasírovanou hmotu ihned mícháme s cukrem, protože – nevylučuju, že to není než pověrčivost – ji cukr chrání před oxidací při zpracování i při zmraženém stavu. Bez cukru se bohužel neobejdeme, což pro někoho může být nevýhoda tohoto postupu. Ale máme zjištěno, že by to snad kromě mě pak zaručeně nikdo nejedl. Množství cukru ovšem má svou horní a dolní hranici; my se pohybujeme obvykle na spodní. Jenže ho tam dáváme klasicky „přiměřeně“, takže nemůžu přesně nahlásit poměry.

Předtím jsme pustili mrazák na víc, aby byl připravený na větší dávku. Eva plní čtvrt až půlkilové sáčky a svařuje je – nemáme vakuovou svařovačku, nevím, jestli by na to byla lepší. Do mrazáku je skládá tak, aby byly placaté, a tak se rychleji zmrazily i rozmrazily. Někdy může být výhodné odložit část sáčků do ledničky, kde se předchladí a na výkon mrazáku jsou pak menší nároky. Jak známo, zmražení musí proběhnout co nejrychleji. Padesát sáčků se nejen bude dlouho, a tím nekvalitně zmrazovat, ale navíc ohřejou ostatní zmrazené potraviny.

Obvykle zpracováváme více bedýnek nebo kbelíků, je to ručně průmyslový postup, míň než asi dvacet kilo ovoce jsme snad nikdy nedělali. Zapatláme a dolepíme přitom toto nádobí: mísy nebo dřez na umytí ovoce, mixér, ceďák, stěrku, naběračku, hrnec na propasírovanou masu s cukrem.

Ještě poznámka: mixerem nazývám něco, co se možná jmenuje jinak – nemyslím takový ten kónický kus třeba na koktejl, ale válcovitý na šmelcování.

původní komentáře: 

1 TS WWW 22.07.2006, 11:57:36

super :)

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.