mlhu tvrdou tužkou

Saturday, 17. March 2007

Někde mezi osmi až patnácti metry se nachází bod, kde mezi potkávajícími se chodci přeskakuje jiskra. Zkazily se mi oči, a právě v téhle senzitivní zóně, v níž mezi vzájemně se přibližujícími pohledy probíhá intenzívní vyjednávání, vidím mlhu, do které si dosadím libovolný obličej.

Přitom dost dobře vidím, jak nevidím: rozlišuju postupně varianty tváří, které mi zrak horečně navrhuje. Že je to někdo známý poznám, až když je na tři metry a hledí jiným směrem, protože si absenci mých signálů v rozhodujícím momentu přirozeně vyložil tak, že ho chci bůhvíproč zasklít. Předem se vám omluvám, až se jednou potkáme.

Ty morfující se tváře na kolemjdoucích jsou vizuálně vděčné, vypadají jako filmový počítačový efekt. S dobrým zrakem je ovšem nespatříte, leda pod vlivem látek. Musíte na to mít dobře zkažený zrak.

Zrak mám špatný i na delší vzdálenosti, takže na sto metrů nevidím z člověka nic než tyčinku pohybující se Stromovkou. Takže mi nezbývá, než osobu dekódovat ze stylu chůze a neurčité siluety. Ještě mě nelitujte; tu neurčitost vidím přece zcela jasně! Nevidím ostře, ale o to ostřeji vidím neostré věci.

A těch neostrých věcí je víc než dost. Ostrost je jedna, neostrostí mnoho. Můžeme se bavit o tom, jestli je zaostřovací obsese přiměřená, i když se díváme na nijakosti, jako je tma, mlha, nepořádek. Sám mám za to, že třeba pro kreslíře je důležité zkusit si mlhu ostrou tvrdou tužkou.

Věřím, že se v neurčitých věcech dá něco uvidět. Víc než pár vyhraněných objektů v centru pozornosti mě vždycky zajímalo rozplizlé pozadí. A teď pomalu nevidím nic jiného… Jen vizuální prales plný chaotických turbulencí, do kterého s vyvalenýma očima vstupuju. Periferie dospěla do centra, hrany/hranice jsou rozmazané a věci mají příležitost se vzájemně spojit znovu a jinak – jako na počátku světa.

Chystám se na brýle.

původní komentáře: 

1 25.04.2007, 17:51:52

Třeba s brýlema uvidíš, že se na Tebe usmíváme, že Tě máme všichni rádi, tak jak jen můžou ti nejbližší, ale ti jsou si tak blizoučko, že jsem myslela, že brýlí netreba

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.