krychle

Wednesday, 4. October 2006

Tvary mají tu vlastnost, že v nich lze současně uvidět různé jiné tvary. Třeba i vzájemně úplně opačné tvary, jako ve školním příkladu Neckerovy krychle, kdy necháme přeskakovat mezi pohledem svrchu nebo zespodu, případně ji uvidíme plošnou jako šestiúhelník, anebo ještě úplně jinak, tvarů je v každém tvaru přesně tolik, kolik chceme. Příklad viz třeba http://mathworld.wolfram.com/NeckerCube.html

Jakub Patočka byl důvodem, proč jsem začal do Literárek posílat kresby, a byl taky důvodem, proč jsem toho nechal – i když kresby se dotiskávaly ještě donedávna, dokud v redakci zůstávala zásoba.

Domluvenou odměnou za publikování kreseb bylo předplatné Literárek. Díky tomu jsem si dneska od Jakuba přečetl článek na jejich úvodní stránce, v němž popisuje Paroubka jako moudrého předvídavého vůdce a Bursíka jako nemorálního oportunistu. Současní Zelení jsou Jakubovi ovšem ti nejméně přijatelní ze všech a koaliční nabídka realizace pozoruhodně vágních bodů programu Sociální demokracie z minulého týdne pro něj představuje smutnou ilustrací zpustlosti.

Říkal jsem si, že na někoho v populaci snad může povolební Paroubek zabírat (není teď nějaký hubený, vystresovaný? – vždyť si vzpomeňte, že ještě před rokem klenul hrudník jako panský panáček z Rumcajse). Přijde mi vyprahlej, zoufalej, jakoby se nad ním vznášela nějaká hrozba. Ale pro část občanů je evidentně bezvadnej. Říkal jsem si, že nejspíš uspěje u těch, kteří by se do krve hádali, že Neckerova krychle má jen jeden výklad. Správně se má krychle vidět svrchu a basta.

Někdo přísahá na jeden pohled, protože jiný si ani neumí představit. S tím se asi nedá nic hned dělat, leda trpělivou osvětou, i když ani ta nezabere zdaleka na všechny. Myslím, že určité procento blbců v populaci představuje přirozenou pojistku. Snad proti tomu, když blbosti začnou dělat chytráci.

Od Jakuba bych čekal, že si bude v Neckerově krychli umět představit všechny možné myslitelné tvary. Z nějakého pro mě záhadného důvodu se rozhodl pro jeden jediný. Zvolil omezenost.

To je zápis někdy ze srpna, článek jsem už mezitím vytěsnil.

původní komentáře: 

1 O zelené krychli zbušené do kulata až zmodrala, tra la la m6k 04.10.2006, 16:38:50

Jé Literárky… ty už sem nikde neviděl ani nepama(2U) Ony ještě vycházej? Z Duceho Paroubka se mi také dělá mdlo, ale možnou Patočkovu frustraci z Bursíkova přelakování Zelených na modro, dokážu pochopit….

2 W:G.Sebald martin WWW 05.10.2006, 01:47:57

Vyšla první kniha W.G. Sebalda, první kniha od něj tedy v české překladu Vystěhovalci, text kombinuje s fotkami, tři příběhy \"obyčejných\“ obyčejných lidí plný věcného popisu a zároveň i přesahu. Překvapilo by mne, kdyby o tomto ve světě velmi známém spisovateli napsaly Literárky, anebo možná i A2 slušný a rozsáhlý článek?! Knihu doporučuji. Ahoj, Martin Vlček

3 Kyklop WWW 05.10.2006, 02:05:16

Nemyslím, že by Patočka byl špatnej z Bursíkova \"přelakování\“ na modro, ale že to je důsledek starého \"traumatu\“ – výměny vedení SZ, které proběhlo před nějakou dobou a aktivisti byli nahrazeni novými politiky. Ano, Patočka i Beránek byli aktivisti a strana tak vypadala a fungovala, Bursík se snaží udělat ze SZ moderní politickou stranu (jak se mu to daří, je věc jiná).

Literárky jsem neviděl už asi světelný rok, ale pokud Jakub Patočka píše takovéto věci (na což má samozřejmě nárok!), tak mi to je líto a jeho vlastně také – pamatuju si ho jako kluka s odporem ke všem náznakům chování, které jsou u Paroubka na denním pořádku. Ach jo. :-(

4 No jo, aTeo ;) WWW 23.10.2006, 09:20:40

je nějakej pohublej…
http://ateo.cz/frame/phpgal/pict//2.694.jpg ;)

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.