kokopedia

Sunday, 26. March 2006

Luděk Skočovský nazval informační systém pro AVU, který jsem se před pěti lety pokoušel iniciovat, a pro který navrhoval datový model, Chobotnice. Měl to být milý, mile ironizující název, ale kolegy idea informačního systému upřímně vyděsila: Sopko ji vytrvale nazýval Velkým Bratrem, jiní hřímali na shromážděních, že Kokoliova chobotnice nás hrozí svými chapadly ovinout a zadusit.

Ale i blízcí lidi mě myslím podezřívali, že se chystám škole vnutit něco šíleně složitého. Sice to možná myslím dobře, ale rozpracovávám to do absurdních detailů a konsekvencí. Dokumentace mých snah je zaznamenána na avuit.bloguje.cz.

Trochu jsem pokročil s novou verzí stránek. Docela by mě zajímalo, jak je budou vnímat kolegové (i když od části z nich nemohu reakci očekávat, protože sice občas čtou, že Internet je něco nebezpečného, ale nikdy ho neviděli nebo nepoužili). Použil jsem engine Mediawiki – jistě znáte Wikipedii, ta na tom jede. Je to moc hezky udělaný software, jednoduchý k používání a robustní. Základní idea wiki je společné publikování uživatelů, každý se může účastnit vytváření stránek. Tuhle vlastnost jsem sice zatím potlačil, z praktických důvodů do toho přispívám zatím sám. Víc využívám skutečnosti, že se jedná vlastně o formát encyklopedie. To mě přirozeně dovedlo k tomu, abych položil základy obludné Kokopedie, neboli čistě koko-centrickému souhrnu dat a kvázi-dat. Data lze provázat neméně, spíš ještě více, než jsme plánovali s Chobotnicí – i když jinak jde samozřejmě o něco úplně jiného. Zatím je to jen fragment, je tam seznam výstav a přetáhl jsem většinu článků ze starých stránek a pár jich přidal. Chybí zatím provázání s obrazovou galerií a mnoho dalšího. Za hlavní považuju, aby se rozvinuly stránky Lidí, všech, kteří se mi objevují v nějaké souvislosti s mou prací. Píšu o tom sem do bloku, abych od vás získal případné reakce, ale taky proto, abych vyzval všechny, jejichž heslo se tam objeví, aby mi poslali texty, které tam chybí.

Budu mít průběžně potřebu se omlouvat, že Kokopedie vzniká kolem mých akcí, ale jiný klíč jsem neměl. Je to zvráceně logické, že takhle dopadám zrovna já, který jsem kdysi odmítal i focení obrazů jako zbabělost, a nevedl si ani ty blbé seznamy výstav, které nikdo nečte – než mě je Zdenka Gabalová donutila sepsat – což jsem nakonec dokázal, ačkoli se mi z toho točila hlava a polívalo mě horko.

Důvody k tomu encyklopedickému hromadění dat tuším asi dva: jednak beru jako reálnou možnost, že v následujících letech všechno zapomenu, a tak si budu číst aspoň ve svých poznámkách a dokladech, i když jako v cizích (doufám, že se tahle prognóza nevyplní), jednak věřím, že přemnožením přidělím informacím tu hodnotu, kterou opravdu mají, to jest podfidérni. Neguju je tím stejně tak nebo ještě úspěšněji, jako v dobách, kdy jsem si je odmítal pustit přes práh.

Tak se prosím nevyděste, a nezatraťte mě, i přes tu Kokopedii…

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.