galavečer

Sunday, 20. January 2008

Víte, co je phishing: to jsou ty maily od vaší banky, které vás přesměrují na její web, ve skutečnosti však na jeho kopii, narafičenou příčinlivým sovětčíkem z RBN. Lidi tam pak naklapají svoje hesla a mají pocit, že zabránili nejhoršímu.

Je to zrovna ten případ, kdy něco vypadá jako kachna, plave to jako kachna, káchá to jako kachna, a není to kachna.

Jednou za rok si udělám večer s Českou televizí; vše ostatní hodím za hlavu a sleduju předávání cen Trebbia. Ačkoli ani včera se mi nepodařilo vidět to až do konce, není to tak snadné.

Nevíte, o co jde? Benefiční galakoncert Trebbia je ušlechtilý televizní pořad, který je zaštítěn těmi největšími jmény, humanistickými ideály a závažnými kulturními výkony. Letos ho převzala i Slovenská televize, za rok za dva z něj bude skvělý celoevropský svátek evropských hodnot.

Nechybí mu fakticky nic. Už výčet jmen je zdrcující. V komitétu sedí Meda Mládková, čestným členem (takže tam asi sedět nemusí) je dokonce Václav Havel! Nevím, jakým trikem ho tam dostali, ale možná ho prostě jenom přesvědčili. Ostatní pak už přesvědčovat netřeba. Komitét volí laureáty, jimž se dostane Evropské ceny. To není úplná fraška, protože do toho implementovali i legendy, jako Václava Chocholu nebo Zdeňka Milera, autora Krtka. Nebo svým způsobem též legendárního a v médiích stále více žádaného profesora Františka Dvořáka, krycím jménem Rafael. Během večera se odehraje telemost, v němž Zdeněk Svěrák v předstihu poděkuje za příspěvek na konto Paraple. Další peníze jdou na Pomozte dětem. Jenom cynik by na této akci hledal hnidy. Chvíli se tam baletí, zahraje orchestr a flétna, všichni jsou v gala a pod hypnózou důvěryhodného moderátorova hlasu. Záštitu převzali pražský primátor i ministr kultury, mezi diváky nepřehlédnete manžele Paroubkovy, vše se odehrává v krásné Státní opeře.

Akce vykazuje všechny náležité rysy. Člověk si takový galavečer automaticky zařadí do narůstající řady oněch televizních pořadů, kde se nepříčetně nominuje snad v jakémkoli oboru – dokonce jsem na webu ČT našel záznam předávání cen bojovým umělcům. Trebbia se chce profilovat jako Český lev za výtvarné umění, možná nejen to. A koneckonců to pro většinu diváků i splňuje; získáváme pocit, že se zde objevila důstojná kulturní iniciativa, propojující tvůrčí jedince napříč globálním světem, a v níž se najde i chvíle k poděkování velkorysým sponzorům. Jak intoušsky vedle toho vypadá Cena Jindřicha Chalupeckého! Poprávu na Chalupáře zbyde v nejlepším případě pár televizních šotů ve specializovaném pořadu.

Šťoural by ovšem začal šťourat a bez větší námahy by v tom spatřil zcela bezostyšnou PR akci Miro Smoláka, majitele galerie Miro. Nemusel by ani obtížně domýšlet klíč, podle kterého jsou účastníci přizváni. To jsou prostě buď staří nebo budoucí kamarádi, kteří jsou takto zavazováni, že budou dál šířit kredit akce a jejího hybatele. Je neuvěřitelné, jak ta grandiózní nápodoba hodnotné kulturní akce zabírá. Ten projekt skutečně představuje od pana galeristy fenomenální producentský výkon, jehož u nás nikdo ve výtvarné branži není schopen. Při sledování v televizi mi běhá mráz po zádech, že by takový výklad výtvarného umění, a vůbec kultury, mohl posléze převážit. Zlatý Knížák!

Od všech těch velkých zaštiťujících jmen je to ovšem selhání. Nemůžu jim to ale mít za zlé. Copak není zcela lidské, abyste v dobré víře naťukali své údaje na internetovou stránku, která vypadá přece úplně stejně, jako web vaší banky?

původní komentáře: 
1 zcr WWW 20.01.2008, 09:04:34

\"A v kategorii Netradiční materiály si Zlatého Knížáka pro rok 2008 odnáší…\"

2 tahle zpráva mě pobavila: ann WWW 23.01.2008, 15:16:53

Slavnostní losování chrtů do startovacích boxů

Heidi Janků, Sisa Sklovská, Dr. Miro Smolák, starostka obce Praskačka, Ing. Miroslava Součková a další významné osobnosti se ochotně ujaly losování chrtů z Praskačky…

3 No, já tuhle atrakci aida WWW 25.01.2008, 13:29:08

nic zlého netuše, zhlédla před cca 3-4 lety. Od té doby se tomu pilně vyhýbám.
Ostatně, s panem organizátorem má veselé zkušenosti i jeden Váš kolega, možná to víte. Víc pod www.

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.