cvičení s mistrem v Brně

Thursday, 5. October 2006

Jak známo, lidi z bojových umění se pomlouvají jako staré baby (nezapomenu dodat, že nemám nic proti starým babám), a tak třeba Zhai Hua vždycky tvrdila, že Qin Min Tang není tudi, neboli osobní žák našeho shifu Zhu Tiancai. K tomu by musel třikrát třísknout před mistrem hlavou do země, načež by obdržel papír, který tuto událost stvrzuje – tak jak to máme s Zhai Hua, s Radkem a nově ještě s asi dvěma žáky my.

Mě ani Radka myslím ani tolik nezajímalo, jestli má papír nebo ne, spíš jsme byli zvědaví, jestli s mistrem cvičí a tak. Ale Qin Min Tang žádné kurzy s Zhu Tiancai pro svoje lidi neorganizoval, nanejvýš jednou dvakrát s mistrem večer pokecal, protože pochází ze stejné provincie, což je pro Číňany významné pojítko.

A teď vidím, že jsem stejný jako on: už minule, když mistr přijel do Prahy, tak jsem se za celou dobu objevil jen dvakrát. Tentokrát u nás byl aspoň pár dní a účastnil jsem se brněnského cvičení, ale i tak je to nedůstojná bilance. Dokonce jsem teď odjel z Prahy na Moravu malovat zrovna těchto dnech, kdy jsme se s ostatníma tudi domlouvali, že budeme cvičit s mistrem společně.

Normálně bych myslel, že jediným parametrem, jestli někdo je osobním žákem, musí být právě to, že jsou maximálně spolu, takže dochází k nepřetržitému předávání učitelova kung fu. Vůbec nechápu, jak můžu oželet tu intenzitu, která trvala celé dva měsíce, když mistr poprvé přijel a bydlel v mém ateliéru. I při jeho následujícím příjezdu do Česka jsem si vychutnával jeho přítomnost jak to jen šlo; z mistra plynul neustálý proud informací, a mimoto s ním byla sranda. Co se jeho týká se nic nezměnilo, ale se mnou je to najednou tak, že jsem co do informací saturovanej, musím si je spíš znovuobjevovat, potvrzovat a předefinovávat v každodenním cvičení. Už asi osm let dělám pouze laojia yilu a paochui a necítím zatím potřebu k tomu něco přidávat, protože se každým dnem dokutám k něčemu dalšímu, na co bych potřeboval několik dalších životů. Ale je možné, že se mi do vnější formy vmísily všelijaké nesmysly – to měli v sobotu příležitost posoudit moji bývalí studenti, když moje pachtění mohli bezprostředně porovnat s mistrem, a taky s tím, jak cvičí Radek.

Tak se konečně dostávám k tomu, co jsem chtěl původně napsat: že úvodní večer i cvičení s mistrem v Brně proběhly, že to bylo bezvadné, a že se omlouvám všem – milé Věře Marvanové, naší Babce, Marcele, Vojtovi a všem dalším, kterým jsem sliboval, že uděláme cvičení v Knínicích. Příště k tomu třeba už budu zralej!

Pár fotek ještě vylepím do alba, ale stáhnul jsem je na počítač v Praze, takže odkaz se tady objeví až za pár dní.

původní komentáře: 

1 Porovnání cvičení? Luboš Vondrák 25.10.2006, 17:10:56

Asi 2 a půl roku jsem jezdil cvičit k Radkovi do Prahy.Pak jsem objevil tvoje stránky, blog a poté knížku rozhovorů a zatoužil jsem cvičit u tebe.Jednak je to od nás blíž (bydlím u Jihlavy) a pak mě zaujal způsob jak o taiji píšeš.A taky jsem si říkal,že mě musíš přijmout,protože mám u tebe malý dluh.V roce 85 jsem tě vezl(ještě s Václavkem a Sigmundem a Frídlem tuším¨) z jakéhosi srazu umělců u příležitosti spartakiády v Praze a vyhazoval tě na dálnici na bájném místě u Knínic.No a vtom jsi napsal,že s výukou končíš.Naštěstí jsem vklouzl do skupinky Davida Baránka co cvičí s Radkem a jakobych tam patřil,úrovní i tím,že to berou s nadhledem a humorem,což v Praze moc nebylo.
Při cvičení s mistrem v Brně mě potěšilo zjištění, jak lze cvičit jinak a po svém, vůbec mě při tom nenapadlo nějak porovnávat vnější formu.Tak se konečně dostávám k tomu, co jsem chtěl původně napsat:že až budeš zralej a něco uspořádáš v Knínicích,že dáš vědět nejen milé Věře Marvanové,vaší Babce,Marcele,Vojtovi a všem dalším…ale též mě.
Apropó co ty fotky?

2 27.10.2006, 00:44:25

spartakiáda umělců – to zní dobře! – už jsem to asi vytěsnil – rád bych si to nechal připomenout…
- jinak jsem se hned zastyděl a při návratu k jednomu počítači – mám teď data roztahané po různých strojích, už v tom mám hokej – jsem poslal pár fotek do alba na http://www.kokolia.cz/gallery2/main.php?g2_view=core.ShowItem&g2_itemId=... – ale je jich jen asi pět, moc jsem nefotil nebo fotil blbě, snad ještě nějakou fotku dodají ostatní

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.