catwalk

Tuesday, 8. April 2008

Na Miss kompost se zase vyrojilo šílených modelek. Měl bych koukat po hadrech, ale ve skutečnosti koukám na modelky. To asi dělá víc lidí. Mě na nich nejvíc zajímá jejich chůze a tu taky nejvíc kritizuju.

Začíná to od svislice. Potřebujeme mít podbřišek akorát ve svislici pod temenem. Hlava vpředu prozrazuje snaživost, někdy i laxnost, případně nutkání „zakrýt tělo hlavou“. Záklon je stejně tak nevhodný, příliš předsazená pánev působí vulgárně a nemá sílu.

Bráníme se jak proti vystrčenému zadku, tak vypjatému hrudníku – obě dvě věci se bůhvíproč považují za sexy – a v tom nám pomůže pomyšlení na bod dole na žebrech pod bradavkama. Ten způsobí, že z profilu nejsme jak paragraf, nýbrž neseme ideu.

Zadek musíme stáhnout dopředu natolik, aby se pozornost přesunula na předek. Ale o nic víc! Výsledkem správného podsazení bude, že se střed bude skutečně nalézat ve středu. Doporučil bych dokonce, co přitom má správně dělat konečník… Modelka by ve výsledku měla mít pocit, že celou horní polovinu těla nese na tácu. Všechno nad tím, bříško, hrudník se jen vezou, stejně jako hlava. Části trupu mohou pohyb ještě různě za chodu vybalancovávat, hlavně do stran, podle zákona kontrapostu. K hlavě ale už ta vlna dochází vyrovnaná, vykompenzovaná, takže nad tím vším hladce a vznešeně pluje. Šířkové i výškové fluktuace je záhodno minimalizovat.

V kroku musíme najít dvojí zhoupnutí, říkám tomu Tina Turner. Při každém dokročení a přenesení váhy se neodrážíme mechanicky jako kulečníková koule, ale zkusíme to vytlumit a malinko se tam zdržet. Vznikne skoro nezbadatelné zhoupnutí. Mělo by být sférické – ale to je na delší výklad a ještě delší nácvik. Účelem je získat čas, a tím i kontrolu. Kladení chodidla je měkké a plné připravenosti na změnu, abychom i v poslední chvíli před došlápnutím dokázali změnit jeho místo.

Kam s rukama? To modelky na Miss kompost překvapivě celkem zvládaly, přesto obecně jde o problém. Ten se se dá řešit různě, například stylizací.

A pak vzdálenosti. Neuvěřitelně mnoho říkáme pouhou vzdáleností, prostorem kolem těla. Neneseme jenom vlastní hmotu, ale i sféry prostoru kolem ní nabalené. Při společné chůzi více modelek někdy stačí k neladu pouze intervence do intimní sféry druhé osoby – nemusí ani dojít k fyzické kolizi.

Co je však naprosto to nejhlavnější: nést myšlenku! Vše musí být podřízené jakési ideji – odvažuju se tvrdit, že je úplně jedno jaké – která nás vede, ovládá, srší nám z očí. V pohledu se zračí absolutní jistota, přesvědčení. To není zrovna silná stránka českých modelek, ty většinou chtějí vypadat „normálně“, snad proto, že jim jejich učitelé chůze kladou na srdce přirozenost. Takže se spíš jen tak porůznu dívají kolem, málem dělají jakobynic. Když se přece pokusí o přesvědčivost, pak snadno nasadí zkamenělý, někdy dokonce naštvaný a nepřístupný pohled. Což je rovněž úplný opak ideálu – výraz očí i celkový pohyb nesmí přijít o živost, čilost, Číňani by řekli ling huo. Jedna z metod je poslouchat zvuky za sebou.

Taktéž pohled do země je nemyslitelný, hleďme víceméně na obzor, leda bychom chtěli poslat zdrcující šleh dolů do obecenstva. Je známo, že mírný úsměv pomůže zrelaxovat okolní svaly. A předváděným oděvům možná prospěje, bude-li si modelka všímat citlivosti pokožky po celém těle. Může získat pocit, že kráčí úplně nahá, svobodná a čistá. Kupodivu nejde o erotickou představu – cítí se nahá jako anděl.

Není divu, že těm mým potrhlým kritériím skoro nikdo nemůže vyhovět. Jednou jsem viděl zdálky přicházet Markétu Baňkovou, a ta by prošla. Čtyřem modelkám z té akce bych uznal, že chodí rovně. Vím naprosto přesně, jak to všechno má být, protože sám chodím jako opice.

původní komentáře: 

1 vojtěch jirásko 23.04.2008, 10:57:38

Snesl bych i delší rozepsání o sférickém zhoupnutí.Něco jako malinký peng v každém kroku?

2 jo! koko. WWW 25.04.2008, 00:43:23

I když kdo už trochu chápe peng, tak by se měl pokusit v tom hledat hlavně cai.

Peng je dostatečně popularizovanej, cai je k němu opačný, komplementární princip (ovšem kterýkoli z bafa může být chápaný jako protiklad k jinému…) a je zdá se trochu opomíjenej.

Přitom je možné, že každý pohyb začíná s cai…

To trochu zní, jakože slepice byla dřív než vajíčko, ale když se to ukáže, tak je to jasné.

Taky se dá celkem vystačit s kroužkem, nemusí to být hned sféra.

3 Lucienne WWW 27.04.2008, 14:35:24

Pěkný :)
Když někdy stojím jako já a snažím se najít těžiště uvnitř sebe a různě pohybuji pánví a celým člověkem, vůbec to není jednoduché. Je to však stejně jednoduché, jako se dostat k vlastnímu já.

Takové zamyšlení o pokusech dostat se k vlastnímu já jsem se pokusila popsat tady:http://lucienne.cz…voji-volba.php, zvu vás.

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.