Antonín

Thursday, 22. December 2005

Nenasere vás, když někdo řekne něco tak stručně, jasně a obrazně, že musíte závidět, že jste na to nepřišli sami? Rozkoš takového nasírání jsem si dovoloval dneska, když jsem narazil na takovéhle fragmenty od Antonína Kosíka:
Listopadové události byla událost asi takového významu, jako masový výprodej vadného tovaru za poloviční cenu. Nemusí se vozit na skládku a ještě se vydělá.

Ještě jsem neslyšel takovou přesnou zkratkou vystihnout převrat v roce 89.
A není to ani cynické, i když z toho jde mráz po zádech.

Tohle vytržené z kontextu bude vypadat moc bonmotově, ale musel jsem se chechtat té neodvratné logice:

Korupce dosáhla takových rozměrů, že by byla zcela neúčinná, kdyby ji neorganizovala policie.

A ještě k právě probíhající diskuzi nad financováním kultury odpověď na otázku neznámého novináře: Domníváte se, že je správné, jsou-li takovéto časopisy a druh kultury, kterou protěžují, dotovány ze státních peněz? Nevede princip dotací k „nekalé soutěži“ na poli umění?

Souhrnně jsou dotovány rozhodně méně než jednotlivě fotbalové kluby, na jejichž zápasy chodí méně diváků, než kolik má čtenářů jednotlivý časopis. Jsou dotovány podstatně méně, než kolik stojí ochrana manželky českého premiera, jsou dotovány podstatně méně než večírky, které navštěvuje ministr popkultury. A nadělají méně škody. Dotované časopisy zabíjejí rozhodně méně čtenářů než čtenáři dotované silnice a automobily.

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.