anketa Reflexu

Saturday, 7. March 2009

V Reflexu č. 10 právě vyšla anketa Osobnost XX v oblasti výtvarného umění.
Vítězem se stal Jiří David, blahopřeju!
Samozřejmě mi i on při odpovídání připadl na mysl (a ještě před ním jsem myslel na Adrienu Šimotovou, Dalibora Chatrného, Katku Šedou – v jejím případě jsem ještě zpozdile posílal dotazy Petru Volfovi, dá li se moje vyjádření doplnit).

Bavilo mě odpovídat, jenže jsem nerozuměl otázce. Co to je vliv? Kolíbal pěkně namítl, že vliv a význam jsou dvě různé věci.

Toto nedorozumění způsobilo, že nejfrekventovanější odpovědí byl Knížák (pro účely tohoto textu jsem to zběžně spočítal: jeho jméno se objevilo dvacetkrát, tj. skoro dvojnásobek než vítěz!). Jistě, většinou těchto odpovědí byl označen za temnou, vysloveně škodlivou postavu české výtvarné scény. Jenže otázka nezněla, kdo měl podle vás nejkladnější a nejzápornější vliv. Podle selského rozumu vyhrál on…

Metodika vyhodnocení byla zvláštní i v tom, že nepočítala s faktem, že někteří hlasující se viditelně snažili uvést jediné jméno, zatímco jiní, snad aby neurazili, jich jich z rukávu vysypali třeba deset. Člověka napadne, že hodnota jmen je pak jaksi různá.

A samotné sčítání hlasů vůbec není triviální věc, a to ani v přehledněji definovaných podmínkách. Můžete dostat velmi různé výsledky podle toho, jestli používáte Bordovu, Condorcetovu nebo některou z mnoha dalších metod – mé oblíbené hlasovací systémy! – viz např. wikipedii. Řekl bych, že v tomto případě nestačilo jen sečíst hlasy (to bych se s dalšími i já dostal na 9.-10. místo :o)), ale přidělit hlasům podle určitých pravidel váhu aj.

Autor ankety Petr Volf si byl vědom největší, ovšem nutné slabiny, a sice faktu, že už jen vlastní výběr respondentů může mít rozhodující význam. Ovšem ani sami odpovídající mu to neusnadňovali. V pár odpovědích lze vystopovat „promo“, kdy se respondenti hlásí prostě k těm, kteří mají vliv na ně samotné – přitom otázka výslovně vyžaduje „objektivní“ odpověď za celou českou scénu a za posledních dvacet let. Objevily se též dva ne úplně vtipné ani bezelstné pokusy o nominování sebe samého…

Nad těmito několika nadhozenými otázkami však kraluje fakt, že se anketou vrhlo alespoň nějaké světlo na české výtvarné umění, které jinak žije v mediálním příšeří.

Moje odpovědi:

1) KDO a PROČ je podle vás osobnost, která nejvýrazněji v období od listopadu 1989 do současnosti ovlivnila české výtvarné umění?

Jestli se ptáte čistě na vliv, pak fenoménem toho období bezpochyby byli Jiří a Jana Ševčíkovi. Tvrdě pracovali, vytvořili kolem sebe komunitu a polarizovali scénu vlastním výkladem „světového umění“. Neuvěřitelný vliv získal také jejich někdejší souputník Milan Knížák.
Ale otázka se asi spíš táže po uměleckém ovlivnění, inspirativnosti díla. V tom případě bych místo výše uvedených musel jmenovat někoho jiného, nejraději Pavla Brázdu.
Asi jsem nebyl sám, kdo po převratu zaznamenal zklamání západních kurátorů a galeristů z faktu, že neoficiální scéna u nás věrně kopírovala standardní scénu na Západě. Snad každou světovou tendenci tady někdo zastupoval. Zaplaťpámbu za to, ale tím pozoruhodnější zůstává, že zde přece jen vyrostl solitér, který z obludy totality vydestiloval jedinečnou poezii, a v němž se i v dnešní době můžou poznat třeba grafiťáci. Žádnou falangu následovníků za sebou však nemá, jeho vliv není typu vlivové agentury, nýbrž typu příklad. Příklad, že se dá dělat i „bez vlivu“.

2) Jaké dílo (nebo umělecký počin) vás u nás v uplynulých dvaceti letech nejvíce oslovilo?
Bude to znít zpychle, ale na umělecká díla mám absolutní nároky a nevím o žádném z této doby, které by je naplnilo. Takže musím sestoupit do sféry relativních nároků, a tam jsem naopak vděčný málem za cokoli.

Uvedu tedy ty, které mi asi ne náhodou najely v mysli jako první: putování Františka Skály na Bienále do Benátek (bohužel tehdy slabě medializované), nemožný běh Katky Šedé zkratkou skrze líšeňské domy a jakýsi nicotný chumáček od Petra Vaněčka.

původní komentáře: 

1 spoon WWW 09.03.2009, 15:55:46

Plny clanek neni online? Nasla jsem jen http://www.reflex.cz…ek35179.html.
\'Osobnost XX\' zni jako \'Osobnost Reflexu\' ale pokud NEJAKA medializace lepsi nez ZADNA pak tedy dobra :)

Vliv a vyznam taky vnimam jako dve rozdilne veci (pisu aniz bych googlovala ci nahlizela do slovniku) a to predevsim proto ze vliv muze byt negativni a vyznam ne. (muj ciste subjektivni nazor)

2 koko. 23.03.2009, 02:13:52

dávají to tam se zpožděním, je to tady:
http://www.reflex.cz…ek35177.html

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.