…a ještě rozhovor pro SCOOL!

Sunday, 2. May 2010

SCOOL! je časopis vydávaný na Gymnáziu TGM na Zastávce u Brna, ověnčený oceněními – například před dvěma lety cenou za nejlepší středoškolský časopis – za nímž stojí, stejně jako za mnoha jinými skvělými aktivitami, paní profesorka Eva Kokešová, sama neméně ověnčená, například je učitelem roku 2004, což obdržela pravděpodobně za to, že jako třídní učitelka strpěla ve třídě osm – vlastně devět – let našeho Jeníka…
Studentka/redaktorka Magda mi položila pár otázek.

1) Jaký máte názor na současné vzdělávání?

Já vím, že se všude mluví o kreativitě – a zrovna vy působíte přímo vzorově kreativně! – ale mně v dnešním vzdělání kupodivu schází některé ty hrozné věci, které jsou úplným opakem tvořivosti. Hlavně biflování. Není nad to nosit v hlavě vyjmenovaná slova, hlavní města všech zemí, Menděljevovu tabulku a slovíčka, která v životě nepoužiju. Skutečně věřím, že kdo se mezi kreativními jedinci dokáže navíc biflovat, má důležitou konkurenční výhodu. No, a pak mi chybí i všelijaké další mučinkování, jako písemné tresty, dusno kolem docházky a dochvilnosti, a vůbec formální nesmysly a povinnosti. Ať je vzdělání i malinko protivné, protože nás učí se taky překonávat.

2) Kolik hodin by měl mít den?

Jasně, čas běží, a tak valíme za ním, jsme vždycky pozdě, hodin není nikdy dost. Ale mě skoro nezajímá, jestli se do dne vejde tolik a tolik hodin, hlavně ať se stane okamžik. Den, ve kterém se neobjevil okamžik, se nežil. A to i kdyby se během pětadvaceti hodin stihlo bůhvíco.

3) Čím se nejraději necháváte inspirovat?

Ničím. Nejlepší inspirace je nic, z něhož se teprve začíná klubat něco. Ale jak jistě víte, nic se špatně hledá, všude je to samé něco, kdoví, jestli nic vůbec je. Když na ně přece narazíme, zažijeme úžas. Souvisí to i s dýcháním: inspirace znamená nádech a nádech začíná z ničeho.

4) Plánoval jste narodit se do současnosti?

Pořád se pokouším narodit se do současnosti.

5) Co je podle Vás štěstí?

Dumat nad štěstím ke štěstí nepotřebuju. Mně stačí, když se věci dějí tak, jak mají. Což nemusí být vždycky příjemné, ale pocit, že je to správně, i kdyby jinak bylo všechno špatně, je k nezaplacení. Problém je jenom zjistit, jak se věci mají dít. K tomu je potřeba cit a občas i trochu štěstí.

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.